Liknande nyheter
Ett nytt vattenverk i Hovmantorp ser ut att vara lösningen för att förse kommunens större orter med dricksvatten. Nu ska en konsult ta fram ett underlag med tidsplan och prislapp. Det nya vattenverket innebär också att e…
Ett robotuppdrag för 300 miljoner kronor misslyckades helt. Nu störtar NASA:s berömda rymdteleskop Swift mot jorden efter nära 22 år i rymden.
NASA:s rymdteleskop Swift faller okontrollerat mot jorden, enligt tekniksa…
Google och NASA utvecklar en AI-styrd robotassistent för framtida djuprymdsresor, enligt tekniksajten The Register.
Google samarbetar med NASA för att ta fram en robotläkare som ska stötta astronauter vid medicinska n…
USA förbereder sig för att landa på månen 2028. Innan dess behöver farkoster testas och system utvärderas. Nu har Nasa släppt fler detaljer om nästa års viktiga teknikdemonstration.
Det blev tumultartat på Ica Ekershallen på Väster förra hösten när en man ertappades med att stjäla kyckling. Nu döms han till fängelse.
Det svenska designteknikbolaget Stilfold, som utvecklat en origami-inspirerade stålvikningsteknik, har fått en order på landningssystem för drönare – från Nasa.
Bland konsumenter har det tidigare setts som onaturligt. Nu väljer dock norska laxproducenter att bryta en tidigare oskriven lag. Laxen på lunchtallriken kan vara uppfödd på kyckling.
Kyckling som fiskmat. Det är vad den norska giganten Lerøy nu satsar på. Men hos konsumenterna finns det en stor skepsis, visar undersökningar.
Europas största laxproducenter börjar använda biprodukter från kyckling i…
Efterfrågan på långsamtväxande kyckling har skjutit i höjden. För Bjärefågel innebär det ökad efterfrågan – och planer på att bygga ut verksamheten. Även Viking fågel ser en ökad försäljning.
Backen Oliwer Sjöström knäppte i väg pucken på chans och gjorde sitt första SHL-mål i karriären.Det firades – med kyckling, chilimajo och ris.– Riktigt gott, sa 19-åringen.