Liknande nyheter
En särskild utredare ska analysera förutsättningarna för och lämna förslag på åtgärder för att stärka lönsamheten, konkurrenskraften och robustheten i livsmedelsproduktionen i norra Sverige. Syftet med utredningen är att…
Hårvårds- och skönhetsbolaget Lyko redovisar ett rörelseresultat på 58 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2026 (2). Rörelsemarginalen uppgick till 5,6 procent (0,3).
Hemlarmbolaget Verisure rapporterar en ökad försäljningstillväxt jämfört med det tredje kvartalet, och en lönsamhet som steg med två procentenheter jämfört med ett år tidigare.
Under 2026 har Lyko fortsatt att befästa sin position som ett självklart val för allt fler kunder, i skärningspunkten mellan sortiment, inspiration och förtroende.
Skönhetsbolaget Lyko redovisar ett klart bättre resultat under tredje kvartalet jämfört med samma period i fjol.
Kedjan lanserar sin 37:e butik – och den andra i Örebro. ”Vi har en tydlig ambition att fortsätta växa mot 100 butiker över tid”, säger vd Rickard Lyko i ett pressmeddelande.
Pareto Securities höjer rekommendationen för Lyko till köp från behåll. Riktkursen höjs till 119 från 85 kronor. Det framgår av en uppdatering.
David von Laskowski, styrelseledamot sedan maj i Lyko, har köpt 5.903 aktier i bolaget för sammanlagt cirka 0,5 miljoner kronor i hårvårds- och skönhetsbolaget. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.
Hårvårds- och skönhetsbolaget Lyko har inlett ett nytt partnerskap med snabbleveransföretaget Wolt, vilket gör Lykos sortiment tillgängligt för konsumenter via Wolt-appen i Sverige. Det framgår av ett pressmeddelande.
Efter en omfattande pitchprocess har Lyko valt en ny mediebyrå.