BILDEXTRA: Såg du norrskenet?
Den som riktade blicken mot skyn under natten till söndag kunde få syn på ett ovanligt skådespel när norrsken lyste upp himlen över Uppsala län.

Tamara AB startades 5 november 2026..
Läs mer på UNTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
PersonerDen som riktade blicken mot skyn under natten till söndag kunde få syn på ett ovanligt skådespel när norrsken lyste upp himlen över Uppsala län.
Det är problem i trafiken i riktning mot Gävle på E4 mellan trafikplatserna Kumla och Bärbyleden.
Uppsalatjejen Keisha Muisyo är Tiktok-stjärnan som tagit Sverige med storm. I november släpper hon debut-EP och är förband åt Benjamin Ingrosso.– För två månader sen drömde jag om att stå på en arena. Det ska jag göra på…
Regionen ger bonus till vårdcentraler vars patienter går sällan till nätläkare. – Nätläkare ger sämre vård så det här blir ett sätt att få upp kvaliteten, säger regionrådet Vivianne Macdisi (S).
Vi har lärt oss att kompromissa, ta ansvar och samarbeta – till skillnad från politikerna, skriver Maja Lasses.
Han hade redan ont på uppvärmningen men startade ändå.– Jag kunde inte göra några maxaktioner, säger Melker Heier, som tvingades kliva av i förtid.Nu ger han lugnande besked inför den fortsatta guldstriden.
Det är problem i trafiken i riktning mot Gävle på E4 mellan trafikplatserna Kumla och Bärbyleden.
En bilist voltade ner i ett dike strax söder om Knivsta på lördagskvällen.
Bärgningen av en personbil i höger körfält påverkar trafiken i riktning mot Stockholm på E18 mellan trafikplatserna Grillby och Ekolskrog, enligt Trafikverket.
En singelolycka med personbil orsakar problem i trafiken på E4 mellan trafikplatserna Kumla och Bärbyleden i riktning mot Gävle, uppger Trafikverket.