KLART: De tar över klassiska företaget
Det blir en fortsättning för konkursdrabbade Herrgårdstoppen i Strömsnäsbruk. Nu kliver ett företag i samma bransch in som nya ägare.

Det är Carina Bergfeldt som ska leda tv-tittarna genom julafton i SVT. – Det känns otroligt roligt och nervöst. Jag är peppad. Jag har vetat om detta i två och en halv månad, säger hon till TT..
Läs mer på SmålänningenSveriges Television · Foto: Wikimedia Commons Personer, platser och ämnen i nyheten
Läs mer omSamma händelse hos 49 källorAlla källor om händelsen »
- Skaraborgs Allehanda, Nya Lidköpings-Tidningen Carina Bergfeldt årets julvärd – berättar om känslorna: ”Vill ha jul nu” 3 tim sedan
- Aftonbladet Julvärdarna hyllar Carina Bergfeldt: ”Toppenval” 4 tim sedan
- Mariestads-Tidningen, Norran, Dagens Media, Sundsvalls Tidning +11 källor Carina Bergfeldt årets julvärd: ”Otroligt roligt” 4 tim sedan
- Länstidningen i Södertälje Hon blir årets julvärd: ”Otroligt roligt” 6 tim sedan
- SvD, SR, Corren Carina Bergfeldt blir årets julvärd i SVT 6 tim sedan
- Aftonbladet Carina Bergfeldt är årets julvärd 2026 6 tim sedan
- Skånskan, Skaraborgs Läns Tidning, Falköpings Tidning, Västgöta-Bladet +24 källor Carina Bergfeldt blir årets julvärd 6 tim sedan
- DN Carina Bergfeldt är årets julvärd 6 tim sedan
Taggar
PersonerDet blir en fortsättning för konkursdrabbade Herrgårdstoppen i Strömsnäsbruk. Nu kliver ett företag i samma bransch in som nya ägare.
En personbil har hamnat i diket på väg 120 utanför Älmhult.
I en kommun har åtta procent av alla män en betalningsanmärkning. Det är den högsta andelen i länet visar färsk statistik från Ratsit.
Greenpeace har under torsdagen slagit till i en aktion mot Ikea. Banderoller med budskapet att skyddsvärd skog inte ska bli möbler har satts upp på företagets reklampelare. – Vi kommer att polisanmäla det, säger Fredrik…