Efter Riksbankens besked – storbanken höjer räntan
Efter att Riksbanken i onsdags höjt styrräntan med 0,25 procentenheter följer nu storbanken Swedbank efter och höjer sina listräntor på bolån i linje med Riksbanken.
Läs mer på SvDSamma händelse hos 2 källorAlla källor om händelsen »
- News55 Swedbank först ut med att att höja räntan 13 min sedan
Efter att Riksbanken i onsdags höjt styrräntan med 0,25 procentenheter följer nu storbanken Swedbank efter och höjer sina listräntor på bolån i linje med Riksbanken.
Riksbanken väntas i dag höja räntan för första gången på två år – från 1,75 till 2,00 procent. Marknaden räknar med ytterligare minst fyra höjningar det kommande året.
Experterna är eniga.Riksbanken borde höja räntan nästa vecka.– Jag har väldigt svårt att se att de duckar den här höjningen, säger sparekonomen Sharon Lavie.
Det finns starka skäl att höja räntan i närtid. Det sa riksbankschef Erik Thedéen på torsdagen, enligt en sammanfattning publicerad av Riksbanken.
Australiens centralbank RBA väntas höja räntan med 25 punkter till 4,60 procent på tisdagen, den högsta nivån sedan 2011. Det visar en enkät bland bedömare enligt Bloomberg News.
Det blir allt svårare att stå emot trycket att höja räntan, ju längre de höga olje- och gaspriserna består. Det säger Andrew Bailey, chef för Bank of England, enligt Bloomberg.
Om inte inflationen kommer ned snart måste Federal Reserve höja räntan. Det sa Fed-guvernören Michael Barr på tisdagen, enligt ett förskrivet anförande.
Federal Reserve kan behöva höja räntan om centralbanken verkligen är fast besluten att få tillbaka ned inflationen till 2-procentsmålet. Det sa marknadsstrategen Ed Yardeni efter onsdagens räntebesked, enligt Bloomberg.
Det är ingen brådska med att höja räntan, och att fokusera på aprilmötet är alltför tidigt.
Om Riksbanken höjer räntan som svar på Iran-kriget vore det lika intelligent som att sätta in snökanoner för att bekämpa…
Taggar
PersonerEfter att Riksbanken i onsdags höjt styrräntan med 0,25 procentenheter följer nu storbanken Swedbank…
De turbulenta protesterna i Frankrike fortsätter. Nu vill fackförbunden öka pressen på regeringen…
Det finns många skäl att tro på både din och andras framtid.
Avloppssystemen vid svenska sjukhus pekas ut som grogrund för resistenta bakterier.
Finansiering från läkemedelsföretag är viktig både för att göra och sprida forskning, menar de…
Ledande svenska adhd-forskare samarbetar med tillverkaren av det populära läkemedlet Elvanse.