I den lilla orten Tystberga, utanför Nyköping, väntas flera tusen samlas i helgen. Anledningen är en stor bilträff där man gjort plats för uppemot 3 000 bilar.
Gnesta kommun anmäler Gnesta Waldorfskola till Skolinspektionen.– De bryter uppenbarligen mot lagen och skiter i konsekvenserna, säger Nicklas Mattsson (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden.
Vk Bygg & Snickeri AB har angett följande som verksamhetsbeskrivning: "Aktiebolaget ska bedriva professionella bygg- och snickeritjänster till privatpersoner, företag."
Få kulturföreningar har gjort avtryck i Nyköping som Nymos. Efter 35 år är det dags att fira. Men jubileumskonserten blir inte en resa genom arkiven, utan ett tack till publiken som gjort resan möjlig.
35 miljoner kronor har fördelats över landet av ett spelbolag. Drygt 900 000 landade i Södermanland. Här är vad de lokala idrottsklubbarna fick via gräsroten.
Trosabon stal däck och fälgar för 3,3 miljoner.Nu döms han och hans kumpan till fängelse och att betala tillbaka närmare fyra miljoner kronor till de drabbade.