Tjuven som stal dyr teknik från Östgötateatern döms till fängelse
En stöld värd nästan en halv miljon kronor skakade Östgötateatern i september. Nu står det klart – tjuven döms till fängelse i Linköpings tingsrätt, efter att dna-spår avslöjat honom.
En polsk man i 50-årsåldern döms till tio månaders fängelse efter flera stölder i södra. .
Läs mer på AftonbladetSamma händelse hos 2 källorAlla källor om händelsen »
En stöld värd nästan en halv miljon kronor skakade Östgötateatern i september. Nu står det klart – tjuven döms till fängelse i Linköpings tingsrätt, efter att dna-spår avslöjat honom.
En förväxlad väska på ett SJ-tåg, dna på en ölburk och blod på en brottsplats blev några av bevisen mot mannen. Nu döms han till tio månaders fängelse för flera stölder och narkotikabrott efter en brottsserie som enligt…
Två män, 28 och 31 år gamla, specialiserade sig på att stjäla däck och fälgar från bilfirmor i bland annat Linköping. De kom över stöldgods till ett värde av 3,3 miljoner kronor. Nu döms de till fängelse.
En man stal en cykel utanför Almbyskolan, men han hade nog kunnat välja ett lättare stöldobjekt. Det visade sig att den kunde spåras – och att cyklistens mamma var polis. Nu hamnar mannen i fängelse.
Det var kallt utomhus och en kvinna letade efter ett par hörselkåpor. I en butik i Torsby hittade hon ett par, lade ner dem i en kasse och gick ut därifrån. Nu döms hon till en månads fängelse.
När paret befann sig på resa utomlands slog inbrottstjuven till. Nu döms han till fängelse.
En man proppade ryggsäcken full med lyxiga matvaror för flera tusen kronor. Sedan lämnade han butiken – utan att betala. Nu döms han till fängelse i ett år och två månader.
Nu döms en man i 50-årsåldern till en månads fängelse efter att ha stulit varor från Ica Maxi.
Med ny teknik kunde Umeå Energi avslöja omfattande stöld av el. Nu döms en villaägare i Umeå för grov olovlig energianvändning efter att ha kopplat om elen förbi husets mätare.
En 41-årig man bröt sig in i en bil och stal hårddiskar med outgiven musik av Beyoncé. Nu får han tillbringa två år i fängelse.
Taggar
PersonerMisstänk för medhjälp till mordet i Bagarmossen
Polis utreder hot
Ryssland och Ukraina möts i Vita huset
Kraftiga översvämnignar efter cyklon
Flygmyndigheter i Italien uppger att bombhotet mot två flygplan som skulle landa i Rom under…
Den 14-åriga flicka som sitter häktad misstänkt för medhjälp till det uppmärksammade mordet på en…
En klimatkammare, virtuella miljöer och teknik som registrerar kroppens och hjärnans reaktioner.
Göteborg skärper tonen mot uthyrarna
En brittisk ebolasmittad man evakueras från Kongo-Kinshasa, meddelar Storbritanniens regering.
Klimatminister Romina Pourmokhtari (L) åker till FN:s klimattoppmöte i Turkiet. – Underbart!