”Migrationsverket måste få rimliga förutsättningar.”
Barnfamiljer och personer med funktionsnedsättning borde…
Barnfamiljer och personer med funktionsnedsättning borde inte placeras på Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter, menar Fredrik Malmberg, direktör, Institutet för mänskliga rättigheter..
Läs mer på Helsingborgs DagbladPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Barnfamiljer och personer med funktionsnedsättning borde…
Norrbotten behöver inte fler placeringar på en lista, utan rimligare förutsättningar för den framtida kulturen att kunna blomstra, skriver NSD:s krönikör David Väyrynen.
Nya uppgifter har framkommit kopplat till Iranläckan på Migrationsverket. Myndigheten sparkade en handläggare i februari 2025 efter att Säkerhetspolisen, Säpo, slagit larm om mannen. Vad som hade hänt var då dock okänt,…
Migrationsverket kommer i dagsläget inte att pausa så kallade tonårsutvisningar. – Vi avvaktar tills vi har ett formellt initiativ från utskottet, säger Migrationsverkets presschef Ulrika Karlsson.
Reportage från Migrationsverket i Sundbyberg om handläggare, beslutsfattare och hur skärpta regler för anhöriginvandring påverkar arbetet – mellan empati, juridik och ansvar.
Nästa sommar stänger Migrationsverket ner verksamheten på Spenshult utanför Oskarström. Beslutet berör 20 anställda.
Vad betydde Borlängepolitikern Mohamed Alis (V) intygande om att han betalt alla skulder för att Migrationsverket skulle ändra sig och ge honom ett medborgarskap? Beslutet är anmält till Justitieombudsmannen.
De rödgröna partierna har enats om vilka som ska omfattas av en stopplag för så kallade tonårsutvisningar. Nu öppnar Migrationsverket för att eventuellt pausa utvisningarna i väntan på ny lagstiftning. – Jag har inte stä…
Migrationsverket ser över hur huvudkontoret i Norrköping ska se ut framöver. Nu har de tagit beslut om att göra en så kallad hyresvärdsupphandling.
Sättet Migrationsverket arbetar för att försöka återkalla uppehållstillstånd för hbtq-personer kränker mänskliga rättigheter. Det skriver tre advokater i en debattartikel hos DN.
TaggarGoogle kommer att stänga av sina AI-verktyg som standard för skolbarn. Ändringen kommer först att rullas ut i USA – för att senare börja gälla i hela världen.
Viktor Gyökeres har en bra Champions League-kväll. Den svenske anfallsstjärnan har gjort både mål och assist för sitt Arsenal borta mot Slavia Prag.
Det blev förlust i premiären, men mot Gislaved kom säsongens första hemmaseger för EVS. 3–0 var lika klart som siffrorna visar.
Hade matchen varat i 20 minuter hade OV Helsingborg kunnat jubla. Efteråt var matchens främsta målskytt Amanda Andersson besviken och självkritisk.
Alexander Isak fortsätter ösa in mål för Liverpool. I Champions League-matchen mot Fenerbahce kom hans sjunde för säsongen. Men Liverpool tappade och föll för första gången i Europa under hösten.