Liknande nyheter
En man stal en cykel utanför Almbyskolan, men han hade nog kunnat välja ett lättare stöldobjekt. Det visade sig att den kunde spåras – och att cyklistens mamma var polis. Nu hamnar mannen i fängelse.
En 41-årig man bröt sig in i en bil och stal hårddiskar med outgiven musik av Beyoncé. Nu får han tillbringa två år i fängelse.
En tidigare anställd kvinna stal över 18 miljoner kronor från sin arbetsgivare, Solna stad. Nu döms hon till tre års fängelse.
Mannen plockade på sig Pokémonkort, gömde dessa i jackan och lämnade butiken utan att betala.Nu döms 22-åringen till 80 dagsböter för stölden.
En man döms till fängelse i ett år och sex månader för att ha stulit Pokémonkort, rapporterar P4 Malmöhus.
En man döms till fängelse i ett år och sex månader för att ha stulit Pokémonkort, rapporterar P4 Malmöhus.
En man stal fyra par byxor från en butik i Uppsala – och försökte smuggla ut dem i jackärmen. Nu döms han till fängelse.
En 30-årig man stal en fotboll under kongresstormningen i Brasilia 2023.Det fick han ångra – för nu döms mannen till 17 års fängelse.
Han trodde att gamla Pokémonkort på vinden var värda några tusenlappar. I stället såldes samlingen för 20 miljoner kronor – efter att ha legat bortglömd i 15 år.
Det var en tidningsartikel om ett enskilt Pokémonkort s…
En man i 30-årsåldern åtalas på tisdagen misstänkt för flera sexualbrott mot ett barn. Mannen, som bor i Värmland, ska ha lockat barnet med Pokémonkort.