Oktober är bröstcancermånaden. En månad då vi uppmärksammar en sjukdom som drabbar tusentals kvinnor varje år, men också det ovärderliga arbete som görs för att öka kunskapen, förbättra vården och rädda liv. För oss mode…
En avknoppning som kan skapa 40-140 bostäder. – Jag hoppas att vi ror det i land den här gången, säger kommunalrådet Ilko Corkovic (S) om tallskogen vid Stora Rörs-korsningen.
Hon har jobbat åt sonen Linus ”Gubben i matlådan” Petersson länge. Nu startar mamma Marie Petersson Husmansluckan. – Det är tidigt i planeringen än. Men tanken är att det ska bli takeaway-mat, säger hon.
David Nilsson fyller 40 nästa år. Under hösten har han dock visat att han fortsatt håller hög nivå även i den internationella kontexten.
Alex Mortensen byttes in i paus och blev tvåmålsskytt mot Öster. Brage föll dock till slut med 4–5 och ligger därmed pyrt till i superettan.
Totalt kammade Högby IF hem tre stycken medaljer vid terräng-SM i Västerås. Samtidigt gjorde Hugo Unosson sin sista start i Högbylinnet.
Pausad sedan förra hösten, nu stängs förskolan i Böda för gott. – Det är varken pedagogiskt eller ekonomiskt försvarbart att öppna den igen, säger utbildningsnämndens ordförande Jeanette Sandström.
Midsommarfesten återkommer till Borgholm sommaren 2027. Arrangerande Riff har nu presenterat första artisten: medieprofilen Joakim Lundell.