Gunvor byter namn till Centalion – flyttar till Singapore
Oljehandelsbolaget Gunvor, numera sålt av svenska grundaren Torbjörn Törnqvist som döpte bolaget efter sin mor, byter namn till Centalion och flyttar huvudkontoret från Genève till Singapore
En explosionsartad brand i ett kylskåp ödelade huset i Timbonäs. Det tvingade Gunvor Karlsson, 93, att flytta till Gräsmark, men där 100 procent av alla som svarat på en enkät tycker att hemtjänsten är bra. Sandra Langholz gjorde ofta hembesök till huset i Timbonäs. Nu kan de träffas i Gunvors lägenhet på Uddebo..
Läs mer på Nya Wermlands TidningenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Oljehandelsbolaget Gunvor, numera sålt av svenska grundaren Torbjörn Törnqvist som döpte bolaget efter sin mor, byter namn till Centalion och flyttar huvudkontoret från Genève till Singapore
Gunvor Berndtsson, Stenhotten, Förslöv, har den 3 augusti avlidit i en ålder av 86 år.
Gunvor Berntsson, Stenhotten, Förslöv, har den 3 augusti avlidit i en ålder av 86 år.
USA:s finansminister Scott Bessent gick på tisdagen återigen ut och kommenterade råvaruhandlaren Gunvor. Den här gången hyllade han banken Santander för att de dragit tillbaka sin finansiering av bolaget.
Torbjörn Törnqvist säljer sin majoritetsandel och lämnar vd-posten i oljehandlaren Gunvor. ”Tiden är mogen för denna övergång”, uppger Gary Pedersen som blir ny vd.
Den svenske oljemiljardären Torbjörn Törnqvist avgår som vd för sitt oljehandelsbolag Gunvor och säljer sin majoritetspost i bolaget.
Oljehandelsbolaget Gunvor, som ägs av den svenska miljardären Torbjörn Törnqvist, pausar budet på de internationella tillgångarna från ryska Lukoil. USA riktade sanktioner mot Lukoil för drygt en vecka sedan.Det efter hå…
När USA:s regering kallar dig för Kremls marionett är det dåligt för affärerna. Men Washington har inte alltid varit så avigt inställda till svenskägda Gunvor.
Det svenskägda bolaget Gunvor drar tillbaka sitt bud på ryska Lukoils internationella tillgångar, rapporterar Politico.
Den svenska oljemiljardären Torbjörn Törnqvists bolag Gunvor drar tillbaka sitt bud på ryska Lukoils internationella tillgångar. Detta sedan bolaget Gunvor kallats ”Kremls nickedocka” i ett uttalande på sociala medier fr…
Taggar
PersonerPolisen slog till mot den värmländske jägaren – och hittade en djupfryst järv. Nu åtalas jägaren för jaktbrott och grovt jakthäleri vilket Svensk Jakt var först med att berätta.
Filipstadsföretaget Wasa är en riktig guldgruva för Barilla, enligt Dagens Industri. Barilla Sverige har nämligen ökat sin utdelning med över 100 miljoner kronor.
Vid två-tiden på tisdagen inleddes ett vägarbete på väg 62 mellan Brattmon och Likenäs i Torsby kommun – precis intill skidorten Branäs. Arbetet kommer få stor påverkan på trafiken.
Efter åren som spelare i Degerfors och en återkomst i klubbledningen har Sean Sabetkar snabbt gjort avtryck som sportchef i BP. Nu uppger Expressen att 31-åringen är Sirius huvudspår i jakten på en ny sportchef.
Magnus Christoffersson tycker att han med Säffle gästhamn jobbar på tätortens vackraste plats. Men i höst har den förfulats rejält av flera inbrott. – Jag är uppgiven och ledsen, säger han.