Liknande nyheter
Trumps stabschef Susie Wiles var inte nöjd med Trumps val av presstalesperson.Fem dagar senare var Katie Zacharia sparkad.– Hon kastades till vargarna, säger en Trump-källa till tidningen.
Katie Zacharia fick sparken av Trump efter fem dagar på jobbet som Vita husets pressekreterare.Nu avslöjar Wall Street Journal att Zacharia sparkades mitt under en intervju med tidningen.
Efter fem dagar fick Katie Zacharias lämna Vita huset.Ändå hyllar hon Trump.”Det var en ära att få arbeta för honom”, skriver hon på Instagram.
Katie Zacharia fick sparken av Trump efter fem dagar på jobbet.Då kom en pik från Anthony Scaramucci, mannen vars rekord hon slog.
Vita huset har bekräftat uppgifterna för BBC.
För fem dagar sedan utsågs Katie Zacharia till Vita husets presstalesperson.Nu är det dock över, skriver New York Times.– Det här kanske inte är rätt jobb för henne, säger Trump på fredagen.
I sin debut som Vita husets presschef blev hennes make ”president” – och hon själv var advokat. Nu försvarar Katie Zacharia fiaskot.– Jag gjorde mitt allra bästa, säger hon till Fox News.
Vita husets nya pressekreterare Katie Zacharia kallade sig själv advokat.Nu säger hon att det inte stämmer. – Sanningen är att jag var väldigt försiktig med hur jag uttryckt mig kring detta, säger hon i en intervju.
Katie Zacharia har ersatt Karoline Leavitt som Vita husets pressekreterare. Den tidigare konservativa kommentatorn och Trumpanställde mötte pressen för första gången på tisdagen.
Karoline Leavitt har sagt upp sig. I stället väntar ett nytt toppjobb.”Karoline har varit en av de bästa pressekreterarna i Vita huset i ämbetets historia”, skriver Trump på Truth Social.