Massinlåsning i sig kommer inte lösa problemen med den grova kriminaliteten i Sverige. Att bli en av de länder som låser in flest personer per capita, är inget att sträva efter.
Busschaufför misstänks för flera brott efter dödsolyckan i Lund, kvinna misstänks för mord på äldre man i Ockelbo, man häktad för grovt sexbrott på förskola och åtalet mot misstänkt i Rönninge-mordet skjuts återigen fram…
Vi är många som med oro ser vart vårt samhälle är på väg i girigheten och marknadskrafternas tidevarv. Detta sätt att leva leder oss till massinlåsning som i USA.
Familjehemspappa döms för våldtäkter mot 17-årig flicka, man gripen för att ha knivhotat ungdomar, kvinna döms till fängelse för våld och förnedring mot sina barn och schäfern Sid utsedd till Årets polishund.
Intagna inlåsta i fängelse får väldigt sällan, vissa aldrig, se horisonten. Att få blicka ut så långt ögat kan nå blir en lyx som många längtar efter.
Fyra anhållna efter våldsamt bråk, taxichaufför misshandlad i södra Stockholm, försökte sälja narkotika till nattklubbsvakter och åtta gripna i stor polisinsats.
30-tal ungdomar i bråk, man gripen efter stökig tillställning, man skadad i smitningsolycka och flydde från polisen.
19 personer åtalas i omfattande bedrägerihärva, två kvinnor åtalas för flera bilbränder i Jönköping, 25-årig man döms för flera sexbrott på nätet mot minderåriga pojkar och dödsskjutning i Bagarmossen.
Mattias Broberg fortsätter att dela med sig av sina upplevelser av den svenska LVM-vården. Då han arbetat som socionom och tidigare tvångsvårdats, ger han en unik insyn.
Lastbilschaufför gripen efter dödsolycka, knivbeväpnad pojke anhållen efter larm vid skola, förundersökning inledd efter arbetsplatsolyckan i Boden och efterlyst svensk man gripen i Irak.