Mannen hotade representanter från både sin sons och sin dotters idrottsföreningar. Bland annat sa mannen att han skulle våldta en kvinna. Nu döms Sundsvallsbon för flera hot och ofredanden.
Två personer har anhållits efter att en man i 85-årsåldern hittats död i en bostad i Kramfors, skriver polisen på sin sajt.
Under tidiga måndagsmorgonen hittades en avliden man i en bostad i Kramfors. Polisen utreder nu händelsen som ett misstänkt mord. Två personer har gripits misstänkta.
Victor agerade när han fick syn på tre män som ska ha försökt ta sig in i ett flerfamiljshus. Då blev han hotad, säger han. – När jag säger att jag ska kvarhålla honom, då rycker han fram yxan.
Många ser otrohet som en stor synd, men vilka är egentligen mest otrogna – män eller kvinnor? ST frågade fem personer om vilket kön är mest otroget.
C- ledaren Elisabeth Thand Ringqvist ska undersöka om det går att bilda en mittenregering. Men hon planerar att föra samtal även med V-ledaren och SD-ledaren. – Jag vill förstå hur alla resonerar, säger hon till TT.
Frankrikes inrikesminister säger sig ha begärt avsked efter helgens urartade protester – men den hårt ansatte president Macron har sagt nej. Regeringen pekar mot vänsterextrema våldsverkare och har begärt utegångsförbud…
Mannen tyckte att det var för dyrt att vårda sin svårt sjuka katt. Samtidigt vägrade han att avliva den och tyckte att den skulle dö hemma. Nu har katten omhändertagits av länsstyrelsen.
I lördags hyllades Henrik Zetterberg, när hans tröjnummer hissades i SCA Arena. Men något på vepan saknades.