Nya ägare till tomt i Storvreta – priset: 1 850 000 kronor
1 850 000 kronor fick Linus Kent Stig Grandin och Rebecca Linnéa Breding, båda 29 år, ge för tomten på adressen Fullerö 657 i Storvreta.
Fastigheten på Fullerö 651 i Storvreta har fått nya ägare..
Läs mer på UNT
1 850 000 kronor fick Linus Kent Stig Grandin och Rebecca Linnéa Breding, båda 29 år, ge för tomten på adressen Fullerö 657 i Storvreta.
3 200 000 kronor fick Linda Maria Isabelle Bejermyr, 32, och Karl Mikael Marcus Bejermyr, 33, från Uppsala ge för radhuset på Slöjmolnsvägen 37 i Storvreta.
Karl William Fredrik Hjort, 37, och Sandra Michaela Lundin, 34, är nya ägare till tomten på Härkebergaby 38 i Enköping.
Valentyna och Ivan Portie, båda 45 år, boende på Fjuckby Bengtsberg i Storvreta har tagit över fastigheten på Fjuckby Bengtsberg 252 i Storvreta från Anna Cecilia Eriksson och Lars-Göran Strandqvist.
Rolf Tore Martin Burman, 72, och Eira Kristiina Burman, 66, boende på Getramsvägen i Storvreta har tagit över fastigheten på Hasselvägen 24 i Storvreta från Hans Henrik och Linda Maria Ekman.
1 000 000 kronor fick Jan Erik Edberg, 47 år, sedan tidigare boende på just Fjuckby ge för huset på adressen Fjuckby 224 i Storvreta.
Ann Kristina Fornander, 57, och Nils Anders Eriksson, 63, är nya ägare till huset på adressen Motionsvägen 19 i Storvreta.
Lars Ivar och Elisabeth Sofia Fälth, 38 och 36 år, är nya ägare till huset på Limvägen 1 i Storvreta.
4 450 000 kronor fick Solveig Julie Gudmundsson, 35, och Joakim Olof Holmertz, 34, ge för kedjehuset på Gryningsvägen 2 i Storvreta.
PersonerSirius är tillbaka på hemmaplan igen efter landslagsuppehåll och bortamatch. På söndagen möter laget Elfsborg i den fortsatta guldjakten. Här i vår liverapport får du senaste nytt och kan vara med och ställa dina frågor.
Trafiken på E18 mellan trafikplatserna Åsen och Draget i båda riktningarna är påverkad av att flera älgar rör sig på eller i närheten av vägbanan.
Trafiken i riktning mot Västerås på E18 vid trafikplats Romberga är påverkad av en personbil som står stilla på en avfart.
En flicka blev utsatt för övergrepp av sin tidigare sexdömde bror. Sedan försökte hon att ta sitt liv. Nu har socialtjänsten anmält sig själva för att de missade varningstecknen.
Ett utsläpp av olja på vägen påverkar trafiken i riktning mot Arlanda flygplats på E4 mellan trafikplatserna Arlanda och Nybygget, enligt Trafikverket.
Ett rådjur har kommit upp på vägen och påverkar trafiken på E18 mellan trafikplatserna Ekolskrog och Åsen i riktning mot Stockholm, skriver Trafikverket.
Almtunas Oscar Pentler stängs av i två matcher och får 3 000 kronor i böter.Detta efter ett matchstraff mitt i den andra perioden i fredagens möte mot Oskarshamn.
Stekpannor, mobilladdare och tonvis med mat som hamnar i fel soppåsar. Det är vardag för Uppsala Vatten, som ansvarar för avfallshanteringen i kommunen.Slarvet kostar pengar och kan innebära högre avfallstaxor för kommun…
Det var två topplag som möttes i U20 Regional öst herr i hockey på lördagen.