Åtalet: Man hällde kaffe och spottade på sin sambo
En 55-årig man åtalats för attacker mot sin sambo. Enligt åtalet har han bland annat sparkat kvinnan, spottat på henne och hällt kaffe över henne. Själv hävdar mannen att han är oskyldig.
Sexlusten och de romantiska känslorna för sambon är borta. ”Önskar mest att hen skulle hitta någon. .
Läs mer på SvD
En 55-årig man åtalats för attacker mot sin sambo. Enligt åtalet har han bland annat sparkat kvinnan, spottat på henne och hällt kaffe över henne. Själv hävdar mannen att han är oskyldig.
Polisen möttes av en blodig syn när de beordrades till ett lägenhetsbråk i kommunen. Enligt åtalet ska en man i rullstol ha blivit slagen i huvudet med en whiskeyflaska. Nu åtalas hans sambo för dådet.
En man i 35-årsåldern i Söderhamn utvisas på obestämd tid efter att ha dömts till tre och ett halvt års fängelse för att ha misshandlat och våldtagit sin sambo i deras hem.
När skådespelaren sov i stället för att städa blev hans sambo irriterad.Då attackerade han henne med knuffar och sparkar, enligt åtalet.– Superläskigt, säger sambon i förhör.Nu åtalas skådespelaren även för olaga hot.
Två gånger under samma dygn larmades polisen till samma bostad i Tyringetrakten där ett par bråkade. Mannen, som är i 45-årsåldern, greps och har nu dömts till två månaders fängelse för att ha misshandlat sin sambo.
En 53-årig man har dömts i Göteborgs tingsrätt för mord till 18 års fängelse. Han döms för att ha strypt sin sambo till döds i deras gemensamma bostad i Hisings Backa, Göteborg.
En man i 55-årsåldern döms till 18 års fängelse efter att ha strypt sin sambo till döds i somras. Det rapporterar GP.
Den 33-årige boråsaren förmådde sin sambo att sälja sex till ett stort antal män. En 39-årig kompanjon hjälpte honom med upplägget. Båda har nu dömts i den stora kopplerihärvan som rullats upp i Borås.
SD-toppen Gustav Gellerbrants sambo stämmer S-profilen Daniel Suhonen, chef för tankesmedjan Katalys, för förtal. Det rapporterar Expressen.
SD-toppen Gustav Gellerbrants sambo har stämt Daniel Suhonen, chef för tankesmedjan Katalys, för förtal. Suhonen har bland annat sagt att hon ”förmodligen är rysk agent”. ”De anklagelser som riktades mot mig saknar helt…
Taggar
PersonerMagdalena Andersson och Socialdemokraterna nobbar Vänsterpartiets krav på ministerposter - arbetar…
När Socialdemokraterna till sist presenterat sitt regeringsförslag stavas det Centerfjäsk.
Centerpartiet vill avvakta med att svara på Socialdemokraternas förslag om att bilda regering utan…
Socialdemokraterna vill bilda regering med MP och C i samarbete med V, meddelar Magdalena Andersson…
Flera svenskar sprang för sina liv när skytten i Kraków öppnade eld. Dagen efter har några av dem…
Israels president Isaac Herzog har nu formellt givit uppdraget att bilda regering i Israel till…
Risken är stor att Frankrike drar med hela euron i en jättekris. Andra euroländer ser oroligt på vad…
Magdalena Andersson säger att Socialdemokraterna går i ”full opposition” mot en borgerlig regering…
På kort tid har två sporthallar vid Broängen i Tumba förstörts i bränder.