Dotterns boklån slutade med orosanmälan
Dotterns boklån på stadsbiblioteket slutade med en orosanmälan. Pappan valde i sin tur att anmäla…
Ett samtal fick Gunnel Jonsson, 74, att haja till. När hon strax därefter såg ett meddelande från dottern stod det klart att något var fel..
Läs mer på Vestmanlands Läns Tidning
Dotterns boklån på stadsbiblioteket slutade med en orosanmälan. Pappan valde i sin tur att anmäla…
Dotterns boklån på stadsbiblioteket slutade med en orosanmälan. Pappan valde i sin tur att anmäla…
Vid läggdags upptäckte familjen en främmande man på dotterns säng. Mannen, som är en dömd sexbrottsling, hade tagit sig in genom fönstret och satt och håll om 6-åringen. – Man känner bara att ”världen är sjuk”, säger pap…
Det är med sorg i hjärtat som vi får meddela att Gunnel Drugge, född Näckstam, har avlidit i en ålder av 88 år. Hon var bosatt i Örebro men hade tidigare varit bosatt i Boden och Östersund.
Gunnel Olofsson har avlidit i hemmet i Höganäs i en ålder av 88 år.
Konstnären Gunnel Vallhagen, Ölme, har avlidit 84 år gammal. Hennes närmaste är maken Knut och de tre barnen med familjer.
Tolv timmars bröllops-livesändning.Det blir det när Joakim och Jonna Lundell gifter sig för andra gången i helgen.Paret avslöjar nu bluffen under ceremonin.– Folk tror att vi skojar, säger Jocke Lundell.
Två män i 25-årsåldern står åtalade för försök till bedrägeri, efter att ha tänt eld på en bil. Men polisen synade bluffen.
Tre Kronor undvek ett VM-fiasko. Sverige vann ödesmatchen mot Slovakien med 4–2 och är nu klart för kvartsfinal i Zürich.
Sverige undvek praktfiasko i VM. Och är vidare till kvartsfinal – tack vare två tonåringar.
Taggar
PersonerVästerås Rönnby har nekats elitlicens inför kommande säsong. Klubben riskerar tvångsdegradering om ekonomin inte förbättras.
Kommentar till inlägget ”Mimer: Värmesystemet är i gång året runt”, VLT den 19 oktober.
En trafikolycka har inträffat på väg 66 i höjd med Virsbo.
Kommentar till inlägget ”Hur kunde det bli så här?”, vlt.se den 20 oktober.
Kommentar till inlägget ”Kullberg: Kvinnorörelsen diskriminerar muslimska kvinnor i dagens Sverige”, VLT den 14 oktober.
Giannis Antetokounmpo sköt 35 poäng i sin debut för Miami Heat. Men det blev storförlust, 106–131, mot Minnesota Timberwolves – och Pelle Larsson vet fortfarande inte hur det känns att vinna en NBA-premiär.
De två kritiska sårbarheterna i programmeringsspråket PHP som hotar miljontals sajter runtom i världen upptäcktes redan i augusti av ett säkerhetsbolag.