Hus på 117 kvadratmeter sålt i Skåre, Karlstad – priset: 2 900 000 kronor
Elin Victoria Boman, 36 år, är ny ägare till fastigheten på Saffranvägen 9 i Skåre, Karlstad.

Läs mer på Nya Wermlands TidningenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Elin Victoria Boman, 36 år, är ny ägare till fastigheten på Saffranvägen 9 i Skåre, Karlstad.
3 900 000 kronor fick Samuel Sven Alf Wilhelm Östlund, 28, och Ella Zethelius, 25, ge för huset på Kvartsvägen 9 i Skåre, Karlstad.
3 150 000 kronor fick Lina Charlotte Johansson, 36 år, boende på Skagersviksgatan i Karlstad ge för kedjehuset på adressen Gökärtsgatan 16 i Karlstad.
3 900 000 kronor fick Jonatan Daniel Lars Wirdegård, 43, boende på Drottninggatan i Karlstad ge för huset på Gråstensvägen 1 i Skåre, Karlstad.
Försäljningen av huset på adressen Randviken 325 i Karlstad är nu klar.
Nu är det klart att Adnan Kapetanovic, 46 år, boende på Råtorpsvägen i Karlstad är ny ägare till huset på adressen Busterudsvägen 39 i Alster, Karlstad.
Nabaz Palani, 33, och Tara Emma Sofia Blomkvist, 32, är nya ägare till fastigheten på adressen Korperal Storms Väg 17 i Karlstad.
Taggar
PersonerEn person bil har kört in i en stolpe med skyltar på i torget i Karlskoga. Räddningstjänsten är på plats och två personer är drabbade.
Ett automatlarm utlöstes på Rudsskolan under torsdagseftermiddagen. Hela skolan utrymdes för att räddningstjänsten skulle kunna undersöka orsaken bakom brandlarmet.
En kvinna i 70-årsåldern står åtalad för djurplågeri efter att ha vanskött ett större antal katter. Två kattungar var bland annat både magra och uttorkade, och flera visade tecken på sjukdomar.
Den inre gränskontrollen förlängs från 12 november eftersom det råder ett ”allvarligt hot mot den allmänna ordningen och den inre säkerheten”, skriver regeringen.
Efter 35 dagar i ”Robinson” blev 29-åringen från Karlstad utslagen. För andra gången. Tove Johansson lämnade med huvudet högt och berättar för NWT om äventyret och ätstörningen som följde.