Familjecentralen Lyran invigd i Hallstahammar
Samlingsplatsen riktar sig bland annat till blivande föräldrar.

Med längre öppettider på öppna förskolan och med möjlighet för samordning inom barnhälsovården hoppas man kunna nå fler familjer.– Det är fina lokaler anpassade för alla åldrar, säger mamman Ebba Videll..
Läs mer på NSDPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Samlingsplatsen riktar sig bland annat till blivande föräldrar.
Massor av barn, mat, djur, bandvagnar, får och en och annan höna. Helgens Lillerudsdagar lockade storpublik till lantbruksskolan utanför Vålberg.
Det var E-types dag i ”Stjärnorna på slottet” – då kom publiken. SVT-programmet lockade 1,1 miljoner tittare när artisten berättade om sitt liv och sin karriär. Det räckte till en andraplats på tv-toppen.
Årets bokmässa i Göteborg lockade 95 700 besök. Det högsta antalet sedan före pandemin, enligt P4 Göteborg.Teman för årets bokmässa var kärlek och lust, samt dramatik.
Samhällsvetenskapsprogrammet lockade flest förstahandssökande när niondeklassarna gjorde sina gymnasieval. Yrkesprogrammen lockade även många sökande.
Sveriges damlandslag i handboll flyttade in i Arenan i Jönköping. Inför en storpublik blev det segerjubel mot Brasilien.
Som en del av Världsarvsdagarna i Karlskrona höll SVT:s Mellanösternkorrespondent, Samir Abu Eid, under lördagen ett föredrag. Och han lockade storpublik. – Han är min favorit-utrikeskorre, säger Annette Nordqvist, åhöra…
Nu är Världsarvsfestivalen i Karlskrona invigd. Och årets eldsjälpristagare är utsedd: Hans Hedman, Varvshistoriska föreningen.
En av Alvesta kommuns största konstsatsningar på många år är invigd. En investering för stora belopp, som ändå ligger under det många andra kommuner investerar i konst.
SHL-premiär! LHC inleder säsongen hemma mot Timrå inför storpublik i Saab arena och du följer hela matchdagen tillsammans med oss i Matchdag Live:? Förhandssnacket inför nedsläpp.? Matchdramatiken minut för minut.? Efter…
Taggar
PersonerEn viltolycka med en personbil orsakar problem i trafiken som är avstängd i båda riktningarna på E10 mellan Kauppinen och Tuolluvaara Ö, skriver Trafikverket.
En älg har blivit påkörd av två olika personbilar på E10 i höjd med vattenverket. Vägen är avstängd i båda riktningarna. Räddningstjänst är på plats och polis samt ambulans är på väg.
David och Jonna Lundgren, 32 och 31 år, är nya ägare till fastigheten på adressen Övre Haradsvägen 7 i Vidsel.
Räddningstjänsten har ryckt ut på ett larm om en krock med flera inblandade bilar. Händelsen har inträffat strax innan Rostbollen på väg ut från Luleå.
En olycka med flera fordon orsakar problem i trafiken på Bodenvägen mellan Cirkulationsplats Mjölkudden och Cirkulationsplats "Rostbollen" i riktning mot Notviken, uppger Trafikverket.
Det är problem i trafiken i båda riktningarna på Bodenvägen mellan Cirkulationsplats Mjölkudden och Mjölkudden.
Fastigheten K19 i Boden AB, som har sitt säte i Bodens kommun, ska enligt verksamhetsbeskrivningen syssla med att "förvalta och hyra ut fastigheter".
Fastigheten på Rödberget 235 i Råneå har fått nya ägare.
En olycka med en personbil påverkar trafiken i båda riktningarna på E10 mellan Torneträsk och Abisko, skriver Trafikverket.
Nu är det klart vem som köpt huset på Alnvägen 8 i Jukkasjärvi av Margot Irene Fjällborgs dödsbo.