Liknande nyheter
Glädje, sång, skrik och en och annan tår – nu har Tusse Chiza tagit studenten. Nu väntar åtskilliga musikala uppdrag för melodifestivalvinnaren. – Jag känner mig fri, säger Tusse och erkänner sedan att han sjöng fel.
Det började som en idé mellan två gamla elitidrottare. Nu samlas människor i alla åldrar utanför Spruthuset i Falun för att springa, skratta och hitta nya vänner – och kanske ta en öl efteråt. SportKrets Run Club har bli…
För ett år sedan tog Maja Svärd studenten från Sundsgymnasiet. I dag befinner hon sig på nya äventyr. Livet efter studenten har inneburit både tomhet, ansvar och en frihet hon aldrig tidigare upplevt.
Osäker på vad du ska göra efter studenten? Var inte orolig! NA har intervjuat flera personer som svarar på vad de gjorde efter studenten, och ger råd till de som precis gått ut gymnasiet.
På fredag den 5 juni tar de flesta av länets gymnasieelever studenten. Minns du hur det var? Här är bilder från studenten 2016.
Fredrik Kock återvände till skolan efter en flera år lång paus och tog studenten 30 år gammal. Att ta studenten som äldre var motiverande, men tidvis svårt, berättar han.
Tusse Chiza var en av favoriterna, men rasade i förhandssnacket inför Eurovision Song Contest.
19-åringen tror dock att han kan skrälla i lördagens final.
– Det är inte samma människor som bettar som röstar, säger Tusse…
Tusse Chiza sjöng in ett nytt decennium på Skansen – och sin 18-årsdag. På tolvslaget blev Idolvinnaren från Tällberg myndig. – Jag har bävat inför det, säger han.
Tusse Chiza firade Idolsegern med efterfest i natt. Där släppte han loss i konfettiregn och bland fotoblixtar.
Se Tusse Chizas reaktioner direkt efter att han vunnit Idol.