Danmarks drottning Margrethe inlagd på sjukhus
Danmarks drottning Margrethe har lagts in på sjukhus, meddelar danska hovet. Det ska handla om en blodansamling i höftregionen och lätt uttorkning.
Danmarks drottning Margrethe är inlagd på sjukhus med kärlkramp, meddelar hovet på sin hemsida..
Läs mer på Helsingborgs DagbladLäs mer om
Danmarks drottning Margrethe har lagts in på sjukhus, meddelar danska hovet. Det ska handla om en blodansamling i höftregionen och lätt uttorkning.
Drottning Margrethe har lagts in på Rigshospitalet i Köpenhamn med en blodpropp och kommer därmed att missa kung Haralds begravning.
Drottning Margrethe har lagts in på sjukhus, enligt ett pressmeddelande från danska kungahuset.Enligt hovet behandlas hon för blodansamling kring höften och mild vätskebrist, men mår under omständigheterna bra.Hon väntas…
Danska drottning Margrethe har lagts in på Rigshospitalet på grund av en allvarlig blödning i höftregionen, skriver kungahuset i ett uttalande.
Den danska drottningen Margrethe II har lagts in på sjukhus, skriver flera danska medier.
Drottning Margrethe av Danmark är inlagd på sjukhus, det meddelar Danska hovet.
Danmarks drottning Margrethe II har skrivits ut från Rigshospitalet i Köpenhamn.
Danmarks drottning Margrethe har skrivits ut från Rigshospitalet i Köpenhamn.
Danmarks tidigare drottning Margrethe, 86, har skrivits ut från sjukhus efter att ha lagts in…
Danmarks drottning Margrethe har skrivits ut från Rigshospitalet i Köpenhamn där hon vårdats på grund av en större blödning i höftområdet.
Taggar
PersonerHan har väntat länge, men nu slipper han få frågan fler gånger. Daniel Zaars 2–0 mot Frölunda var hans hundrade i Elitserien och SHL. Till slut vann Rögle med 4–1
Dominic Pettersson ser hur tonåringen med kniv grips av poliser utanför Västervångskolan i Landskrona. Medan sonen är inrymd i klassrummet befarar mamma Nadine Ekelund det värsta. Skolans rektor Lina Johansson befinner s…
Räddningstjänsten larmades till E6 i höjd söder om Ängelholm strax efter åtta på torsdagskvällen efter att en personbil kolliderat med ett djur.
Dödsboet efter en man i Höganäs har polisanmält ett guldförsäljningsföretag för bedrägeri. En jurist lämnade in smycken, sen gick firman i konkurs.
Ett föräldrapar misstänks ha tvingat sin dotter att gifta sig med en man i Ängelholm. På torsdagen häktades båda föräldrarna mot sina nekanden.
En blöt och blåsig höstlovsstart väntar. På söndag når stormen Boelo Sverige med hårda vindar.
Ikväll hålls den stora näringslivsgalan på hotell SeuU i Helsingborg. Bland annat ska årets företag, årets personlighet och årets marknadsförare utses. Se bilderna från röda mattan här!
Elouise Svensson har tillträtt som ny lokalpolisområdeschef i Klippan. Från sin tid som utredare tar hon med sig ett särskilt fokus på brott i nära relationer.
Av de 2 700 människor som greps runtom i Frankrike i samband med den gångna helgens protester och upplopp, har 217 personer anhållits, meddelar landets justitieminister Gérald Darmanin.