NSD > Nyheter

Lördag, 7 November, 14:48

NSD24 apr 26 kl. 15:14

Skoterolycka i Kvikkjokk – ambulanshelikopter på väg

Kvikkjokk
Kvikkjokk · Foto: Wikimedia Commons


Strax innan klockan 15 inkom ett larm om en skoterolycka i Kvikkjokk, i närheten av campingen. .
Läs mer på NSD

Personer, platser och ämnen i nyheten

Dela artikeln Facebook X LinkedIn E-post

Liknande nyheter

NSD25 mar 19:12

Skoterolycka i Karesuando – finsk ambulans rycker ut

Under onsdagskvällen får räddningstjänsten larm om en skoterolycka i Karesuando, men någon utryckning blir det inte för räddningstjänsten. Istället får finsk ambulans åka på larmet, då de har närmare till platsen.

NSD30 mar 10:08

En död efter skoterolycka nära Treriksröset

En utländsk turist i 20-årsåldern har dött efter en skoterolycka i Nordnorge, rapporterar Nordlys. Olyckan skedde under ett skotersafari under söndagen och det är oklart vilken nationalitet den döde turisten är. 

Fördjupa dig

Fler nyheter från NSD

NSD1 tim sedan

Äntligen seger för Pajala HC

Pajala HC har haft det tufft i hockeytvåan norra A men på hemmaplan mot Rosvik kom till slut första segern efter elva spelade matcher.

NSD2 tim sedan

Traktor välte i centrala Kiruna

En mindre traktor välte på Kyrkogatan i Kiruna under lördagen. Räddningstjänst kallades till platsen och fick sanera hydralolja som började läcka från fordonet.