Stor polisinsats i Glava
Polisen är på plats i Glava i Arvika kommun för ett ärende. Det ska inte vara någon fara för allmänheten.

Polisen var under onsdagen på plats i Glava i Arvika kommun för ett ärende. Enligt tipsare till NWT var det en stor polisinsats, men det ska inte ha vari....
Läs mer på Nya Wermlands TidningenArvika · Foto: Wikimedia Commons Personer, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Polisen är på plats i Glava i Arvika kommun för ett ärende. Det ska inte vara någon fara för allmänheten.
Barnboksförfattaren Malin Edgren besökte Glava Bygdekontor under höstlovet. Många barn tog chansen att vara med när läsning och fantasi stod i centrum.
650 000 kronor fick Mario De Vries, NaN år, ge för huset på Östra Knåll Solhaga 1 i Glava.
Tomas Daniel Repa, 47 år, boende på Tångeberg Älvåsen i Glava är ny ägare till fastigheten på adressen Tångeberg Älvåsen 1 i Glava.
Mildred Alfhild Margareta Andersson, 89, har tagit löver fastigheten på Lenungen Berget 1 i Glava.
Julia Halbfas från Zürich, Schweiz har köpt huset på Lövås Klockaregården 1 i Glava av säljaren Bengt Olof Lundgrens dödsbo.
Berta Niehoff, Uwe Niehoff, Désirée Josefine Agnes Berta Riddle och Rudiger Aloysius Niehoff ärver fastigheten på adressen Söpple Berget 1 i Glava.
Nu är det klart att René De Winter är ny ägare av huset på adressen Söpple Bäckalund 2 i Glava.
Christian Andre Jinnelind, 47 år, ärver fastigheten på adressen Övre Rud Lindås 1 i Glava från Iris Lilian Jinnelind.
Jorg Van Der Steen och Brigitte Van Der Zeeuw har köpt fastigheten på adressen Hönacka Bynninga 1 i Glava.
Taggar
PersonerRäddningstjänsten har larmats till en brand i Karlskoga. Enligt en inringare så ska det vara lågor vid ytterdörren.
Ekonomin avgör om det blir någon julgåva för kommun- och regionanställda. Efter att Filipstad meddelat att julgåvan uteblir har NWT frågat övriga kommuner hur det blir i år.
Polisen är på plats vid en trafikolycka i Myråsen. Enligt SOS Alarm är det en kollision mellan en cyklist och en bilist.
Ett larm om en brand vid en bro, över järnvägen i Kristinehamn, har inkommit till SOS Alarm.