I världscupen i nordisk kombination fick Minja Korhonen stiga upp på pallen för åttonde gången för säsongen. Ilkka Herola slutade fyra.. Läs mer på YLE
Eduard Hallbergs häftiga säsong fick sig ett värdigt slut. 22-åringen vevade glatt igång publiken efter ett lyckat sista slalomåk i Hafjell – som räckte ända till pallen.
Tävlingshelgen i Ramsau startade på ett, ur finländskt perspektiv, bra sätt. Minja Korhonen slutade trea, medan Ilkka Herola missade en pallplats med liten marginal.
Sara Hector körde ur redan i första åket i lördagens storslalom. Ett dygn senare: Den alpina stjärnan gav ett rungande besked med månader kvar till OS. Tvåa i Tremblant, Kanada, och säsongens första pallplats.
Den tidigare VM- och EM-medaljören i spjutkastning, Magnus Kirt, är Topias Laines nya tränare. Den 25-årige finländaren hoppas på ett lyft under estens ledning.
Vasa Sport var rejält tillbakapressat i flera repriser borta mot KalPa. Målvakten Masi Härkönen storspelade, men han kunde inte rädda laget från den fjärde raka förlusten.
Cristiano Ronaldo finns med i den preliminära truppen till Portugals två avslutande matcher i Nations League. Det uppger en källa inom det portugisiska förbundet till AFP.
Artturi Lehkonen toppar den finländska poängligan i NHL. Mycket tack vare Nathan MacKinnon och Martin Necas, men också för att han helt enkelt är en bra målskytt.
Jens Karlsson är huvudtränare för FF Jaro även nästa säsong. Jaro utnyttjar optionen i svenskens kontrakt och han lotsar därmed Jakobstadsklubben i ett år till.