Liknande nyheter
Eduard Hallberg har redan skrivit finländsk slalomhistoria. Efter en genombrottssäsong med tre pallplatser siktar Sibbokometen nu ännu högre: segrar och jämnhet.
Finländska slalomkometen Eduard Hallberg placerade sig femma i världscupen i alpint i Kitzbühel.
Det var riktigt nära, men Eduard Hallberg räckte inte hela vägen fram. Hallberg slutade tvåa i världscupslalomen i Madonna di Campiglio.
Slalomsuccé i världscupen och starka insatser i storslalom i Europacupen. Trenden under Eduard Hallbergs säsongsstart har varit tydlig.
Allt var bäddat för en ny jätteskräll för Eduard Hallberg. Men jakten på en andra raka pallplats resulterade i en utkörning.
I skuggan av Eduard Hallbergs genombrott till världstoppen, ledde växande samarbetsproblem i kulisserna till ett tränarbyte i det finska herrlandslaget.
Slalomspecialisten Eduard Hallberg blickar tillbaka på en framgångsrik säsong som också innehöll besvikelser. Hallberg tror att han nästa år är redo att vinna i världscupen.
Succésäsongen har tagit en tråkig vändning för Eduard Hallberg. Också i Kraniska Gora körde den finländska slalomkometen ur i det första åket.
Efter en succésäsong i världscupen blev det bara ett halvt åk för Eduard Hallberg i OS slalomtävling. ”Jag klarade inte av att anpassa mig”, säger Sibboåkaren.
I herrarnas slalom har toppåkarna presenterat sig och Atle Lie McGrath leder klart inför det andra åket. Eduard Hallbergs tävling tog slut efter 31 sekunder.