Liknande nyheter
Minskade statsbidrag kan slå hårt mot Pargas privata väglagsfärjor. I värsta fall kan den egna kostnadsandelen stiga med tiotusentals euro.
Allt förlöpte lugnt trots motorstoppet.
I flera år har en ny cykelväg mellan Prostvik och Kyrkbacken i Nagu planerats. Nu finns ett beslut på att cykelvägen blir av, vilket välkomnas av skärgårdschef Benjamin Donner.
Familjen Lönnfeldt har besvärat sig över att 20 hektar av deras öar i Nagu ska tvångsinlösas. Myndigheterna vill i sista minuten nå ett frivilligt avtal.
Svenska folkpartiets fullmäktigegrupp i Pargas ser allvarligt på Jan ”Bambu” Erikssons skriverier.
Nästan alla grupper i Pargas stadsfullmäktige har undertecknat gemensamma spelregler. Reglerna handlar bland annat om hur man ska lösa oenigheter, skriver Åbo Underrättelser.
Det blev en kväll att minnas, men inte på det sätt Pargas IF hade hoppats på. I sin första match i damernas handbollsliga på några år fick Piffen smaka på den hårda verkligheten när HIFK gjorde 50 mål.
August Strindberg och Victoria Benedictsson vävs ihop i en musikalisk uppsättning av ”Moderskärlek”. Men det är först när tekniken strular som spelet verkligen lossnar, skriver DN:s Ingegärd Waaranperä.
Regeringen går vidare med turistskatten. I Nagu befarar hotellföretagare mer byråkrati, högre rumspriser och färre gäster om skatten blir verklighet.
De senaste veckorna har det uppstått en diskussion kring vem som borde äga Nagu gästhamn. Hyreskontraktet med den nuvarande företagaren går ut vid årsskiftet.