Pargas stad tar upp kampen för servicehemmen Aftonro och Fridhem
Pargas stad vill att Egentliga Finlands välfärdsområde tar tillbaka förslaget att stänga servicehemmen i Iniö och Houtskär.

De senaste veckorna har det uppstått en diskussion kring vem som borde äga Nagu gästhamn. Hyreskontraktet med den nuvarande företagaren går ut vid årsskiftet..
Läs mer på YLEPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Pargas stad vill att Egentliga Finlands välfärdsområde tar tillbaka förslaget att stänga servicehemmen i Iniö och Houtskär.
För några år sedan var det kamp om platserna till Folkhälsans simskolor i Pargas. I år finns det fortfarande lediga platser, trots färre grupper.
Drygt 90 000 kvadratmeter lokaler är mer än vad Pargas stad klarar av att underhålla. Därför vill staden nu krympa och effektivisera sin byggnadsmassa.
Problemen med Utös hushålls- och avfallsvatten kan bli en sak för Pargas stad. Politiker vill att staden tar ett större ansvar för öns vattendistribution.
Justitieombudsmannen kritiserar Pargas stad för att ha behandlat politiker Lotta Laaksonens ersättningsansökningar nästan tre år för sent.
Pargas stad överväger att inleda samarbetsförhandlingar för att anpassa sina kostnader och sin organisation. Stadsstyrelsen beslutar om saken den 16 februari.
Väglagen för de privata vägfärjorna i Pargas ber staden om hjälp då den statliga finansieringen för färjtrafiken ser ut att minska. Skärgårdsnämnden diskuterar ärendet på onsdag.
Svenska folkpartiets fullmäktigegrupp i Pargas ser allvarligt på Jan ”Bambu” Erikssons skriverier.
Nästan alla grupper i Pargas stadsfullmäktige har undertecknat gemensamma spelregler. Reglerna handlar bland annat om hur man ska lösa oenigheter, skriver Åbo Underrättelser.
Det blev en kväll att minnas, men inte på det sätt Pargas IF hade hoppats på. I sin första match i damernas handbollsliga på några år fick Piffen smaka på den hårda verkligheten när HIFK gjorde 50 mål.
PersonerEnligt naturskyddsdistriktet fällde staden flygekorrarnas träd för att ge plats åt datacentret. Staden hävdar att man agerat enligt gällande bestämmelser.
God morgon! Här är nattens och morgonens nyheter med dagens väder.
Ledningen i Vanda träffade politiker för att diskutera sparkraven i staden. Det är fortfarande oklart hur den svenska undervisningen ska ledas i framtiden.
Jultuz Änwär har arbetat i Muhos kommuns tjänst sedan början av augusti. Samhällsnämnden beslutade att häva hennes tjänsteförhållande på måndagen.
Efter en lång totalrenovering öppnar Åbos moderna museum sina portar igen.
De nordiska länderna är mera överens nu kring Stubbs och Støres samtal med Putin. Genomgången efteråt har varit givande, säger nordiska ministrar.
En kriminell liga misstänks för grovt koppleri och grov penningtvätt i Helsingforsregionen och flera andra städer. Alla offren har utländsk bakgrund.
Mira Luoti anklagar Makwan Amirkhani bland annat för att ha onanerat framför henne utan hennes samtycke.
Från och med november kan varningar skickas direkt till mobilen, utan någon app.
Många partier saknar en klar åsikt om vägtullar i nuläget, men alla är ense om att staten måste få in mera skatt för att kunna hålla vägarna i skick.