Efter kritiken – LHC-stjärnan svarade med efterlängtad nolla
Tvivlet hade börjat smyga sig på efter fyra raka förluster. Då blev Marcus Högberg för första gången en nolla efter återkomsten till Linköping.
Nu är inte Johan Södergran en nolla längre.– Det känns som en stor lättnad, sa LHC-forwarden..
Läs mer på CorrenLäs mer om
Tvivlet hade börjat smyga sig på efter fyra raka förluster. Då blev Marcus Högberg för första gången en nolla efter återkomsten till Linköping.
Damkronorna fortsätter att krossa motståndet i turneringen i Finland.LHC-forwarden Michelle Löwehielm gjorde ett av målen i andra raka storsegern.
Nu är det bekräftat. LHC värvar den 23-årige forwarden Samu Tuomaala.
LHC-forwarden Johan Södergran har opererats efter säsongen.– Mest en säkerhetsåtgärd, jag är snart tillbaka med laget, säger Södergran.
Kvartsfinalförbannelsen är bruten. Tre Kronors damer vann över Tjeckien med 2-0 i OS-kvartsfinalen - och är för första gången på tolv år i en mästerskapssemifinal. LHC-målvakten Ebba Svensson Träff storspelade.
Comebacken dröjer för skadade LHC-forwarden Remi Elie – och även backen Mikko Kokkonen är ett stort frågetecken inför veckan.
Zion Nybeck var självkritisk efter utvisningen som sänkte LHC mot Färjestad. – Slarvigt av mig, sa LHC-forwarden.
Alvik har nu fyra segrar i rad i division 4 Norrbotten södra vår herr i fotboll efter ny nolla på onsdagen.
Trångfors lyckades inte försvara fjolårets titel i Umeå Fotbollsfestival. Men laget blev ensamt om att spräcka AIK:s nolla under turneringen.– Vi gav dem en match helt enkelt, säger tränaren Linus Nystedt.
Piteå F19 har nu fem nollor i rad i division 2 norra Norrland nord dam i fotboll, efter ny nolla på fredagen.
Taggar
PersonerDet har varit en svart dag i trafiken, särskilt i Västsverige där minst tre olyckor med dödlig utgång inträffat. Nu varnar polisen för halka och uppmanar trafikanter att ta det försiktigt på vägarna.
Ulla Anna Catharina Hällström, 72, från Bromma är ny ägare av huset på Hovanäsvägen 23 i Borghamn.
Natten till söndag fångade Anders Wanhainen ett vildsvin på sin övervakningskamera. I centrala Mjölby, strax intill Prästgårdslidens förskola, har det tagit sig in på hans tomt och bökat upp hans potatisland. Enligt komm…
Fastigheten Telegrafen i centrala Motala står fortsatt tom. Men nu uppger Bostadsstiftelsen Platen att de har en tydligare plan för vad de vill göra.
Det är problem i trafiken på väg 1004 mellan Järstads Kyrka och Lindevad i båda riktningarna.
Han fick tillräckligt många personkryss för att ta plats i kommunfullmäktige. Men Linköpingslistans Ebrahim Marwan tackar nej till uppdraget.– Helt ärlig så var min plan aldrig en plats i kommunfullmäktige, säger han.
Veteranprofilen Haris Radetinac har ett år kvar på kontraktet med ÅFF, men frågan är om han kommer tillbaka i spel igen i den blåa tröjan.
En olycka med flera fordon orsakar problem i trafiken på E4 vid trafikplats Linköping Väst i båda riktningarna, skriver Trafikverket.
Maria Helena Dahlqvist, 55, och Nils Rune Roland Dahlqvist, 70, är nu nya ägare till fastigheten på Skogvaktarevägen 12 i Åtvidaberg.
Förstörda bostäder, obetald hyra och skulder som inte går att driva in. Efter Correns granskning "Hyresgästen" vittnar flera privata uthyrare och fastighetsägare om liknande erfarenheter. Många upplever att samhällets sk…