Fler nyheter från UNT
Bålsta Biljard AB startades 4 november 2026.
Ett stillastående fordon orsakar problem i trafiken på väg 263 mellan Varpsundet och Ekbacken i riktning mot Sigtuna, uppger Trafikverket.
Erik Berefelt, 35, och Therése Anna Margareta Skytt, 34, har köpt fastigheten på adressen Lönnbladsvägen 6 i Uppsala av säljaren Jm AB.
Catherine Champagne, 41, och Delphine Lariviere, 36, är nya ägare till fastigheten på Kopparmossvägen 13 i Uppsala.
Andrev Waldens succéroman "Jävla karlar" har blivit en välspelad och gripande film, om än väl rapsodisk.
Ett gäng unga killar ska oprovocerat ha attackerat en kvinna i hijab vid stationen i Knivsta i mars i år.Åklagaren menar att motivet är rasistiskt och nazistiskt.
Den svenska miniserien "Bytet" är ett spänningslöst magplask utan minsta spår av logik.
"En sorglig och vacker värld" är ett poetiskt och rått porträtt av en kärlekshistoria i ett krigsdrabbat Libanon.
Fastigheten på Vettsta 121 i Alunda har bytt ägare.
Firma Säfström Rådgivning AB har som sin verksamhet "konsultverksamhet inom affärs- och verksamhetsutveckling, strategiskt ledningsstöd och företagsledning på uppdrag samt projekt- och portföljstyrning".