Glädjebeskedet efter skadan – Lennström redo för spel: ”Har längtat”
Efter en skadefylld försäsong är Theodor Lennström redo för spel.
Han fick bryta lördagens match efter skottäckningen tog illa. Men Pontus Själin var tillbaka i full träning på måndagen och kan spela redan i CHL-matchen på tisdagen..
Läs mer på NSDPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Efter en skadefylld försäsong är Theodor Lennström redo för spel.
Dagen innan EM-premiären mot Nederländerna kommer ett efterlängtat besked. Målvakten Andreas Palicka är redo för spel igen efter skadan. – Det är inga konstigheter, säger den svenska landslagsmålvakten.
Juhani Pikkarainen har missat de fyra senaste matcherna. Nu är backen redo för spel igen – inför söndagens viktiga bortamatch mot Sirius.
Blårandigt glädjebesked.Daniel Stensson är redo för spel igen.– Han har varit borta. Nu är han tillbaka, säger Jani Honkavaara.
Anders Christiansen närmar sig en comeback efter sin långa skadefrånvaro. MFF-kaptenen bekräftas vara redo för spel och kan finnas med i truppen redan mot Gais på söndag.
Dejan Kulusevski, 26, har inte spelat en match på över ett år. Nu kan det snart vara dags igen. – Han är redo och i form, säger Tottenhams tränare Roberto De Zerbi.
Dejan Kulusevski har inte spelat match sedan maj 2025. Men nu kan det vara nära. – Han är i form och redo, säger Tottenham-tränaren Roberto De Zerbi enligt BBC.
Tio minuters spel borta mot Östersund. Det är Dino Salihovic matchning sedan Rikard Norlings ankomst till ÖSK. Nu är han redo för spel mot Ljungskile.
Vintern har kopplat ett rejält grepp om Malmö. Men när MFF-herrarna drar igång tävlingssäsongen på söndag är gräsmattan på Eleda stadion redo för spel. – Den är i jättefint skick i förhållande till väderleken, säger fast…
Andreas Palicka har en blödning i vänsterögat och kommer inte kunna träna de kommande dagarna. Men förhoppningen är att han ska vara redo för spel i handbollslandslagets EM-premiär mot Nederländerna nästa lördag.
Taggar
PersonerResterna av ett brittiskt bombflygplan från andra världskriget, Easy Elsie, kan nu titulera sig om en fornlämning. Det har länsstyrelsen i Norrbotten beslutat.
En personbil som har fått stopp påverkar trafiken i riktning mot Haparanda på E4 mellan trafikplatserna Råneå S och Råneå N, enligt Trafikverket.
Nataliia Savinova, 32, och Yevhen Savinov, 33, boende på Bjässand i Harads har köpt huset på Tempelbacken 13 i Harads av säljaren Siri Sandlings dödsbo.
Jokkmokks kommun avslutar chefsförordnandet för kommunchefen Lars Eriksson, som arbetsbefriades efter en omröstning på måndagen.Annika Almqvist tar över rollen fram tills årsskiftet.
På adressen Parkajoki 20 i Pajala har fått en ny ägare.
Jämlik vård ska gälla alla – även oss i Östra Norrbotten. Vi har en åldrande befolkning och långa avstånd i vårt län. Vi behöver våra hälsocentraler men det räcker inte, utan vi behöver även specialistläkarvård.
Försäljningen av huset på adressen Oli-Jans Gata 2 i Piteå är nu klar.
Lantbruksfastigheten på adressen Bredträsk Byaväg 61 i Luleå har fått en ny ägare.
600 000 kronor fick Melissa och Jonas Östlund, 31 och 40 år, ge för tomten på adressen Skabram 205 i Jokkmokk.