Rök och tjutande brandvarnare – räddningstjänst på plats
Räddningstjänsten är på plats vid ett flerfamiljshus i Märsta efter ett larm om röklukt.– Det är lite rökigt och disigt inne i en lägenhet, säger Marie Nordahl vid räddningstjänsten.

Räddningstjänsten är på plats vid ett flerfamiljshus i Märsta efter ett larm om röklukt.– Det är lite rökigt och disigt inne i en lägenhet, säger Marie Nordahl vid räddningstjänsten. .
Läs mer på UNTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Räddningstjänsten är på plats vid ett flerfamiljshus i Märsta efter ett larm om röklukt.– Det är lite rökigt och disigt inne i en lägenhet, säger Marie Nordahl vid räddningstjänsten.
Räddningstjänst har åkt ut på ett brandlarm i Svappavaara. Det ryker från en pizzeria, och just nu undersöks lokalen i jakt på källan till röken.
På söndagskvällen larmades räddningstjänst till en rökfylld lägenhet i Nyby. Orsaken till röken är i nuläget oklar.
Under sena lördagskvällen larmades SOS om en befarad brand i ett flerfamiljshus i Ljungsbro.
Räddningstjänsten har ryckt ut till en adress i centrala Linköping där en brandvarnare tjuter och det känts röklukt i trapphuset.
En lastbilschaufför uppmärksammade att det kom rök från sitt lastbilsflak i samband med avlastning. Tre enheter från räddningstjänsten är på väg.
Under söndagseftermiddagen fick räddningstjänsten ett internt brandlarm från ett flerfamiljshus på Öster.
Strax efter klockan 22 på söndagskvällen larmas SOS
Under december ökar risken för bränder. Trots att svenska hushåll blir allt bättre på att brandsäkerhet så saknas hos många det viktigaste – en brandvarnare som faktiskt fungerar.
Under natten till fredagen larmades räddningstjänsten till ett flerfamiljshus på Remonthagen i Östersund.
Taggar
PersonerKnivsta station ska byggas om och flyttas söderut. I Alsike blir det en helt ny tågstation.Så ser det ut i Trafikverkets första skisser över stationsområdena i Knivsta kommun.
En kvinna satt tillsammans med två väninnor i sitt kök och drack bubbel. En av kvinnorna drack mer än så och blev efter hand väldigt berusad.Senare på kvällen ska den berusade kvinnan ha våldtagit kvinnan som bodde i hus…
En singelolycka orsakar problem i trafiken på väg 255 mellan Alsike och Flottsund i riktning mot Uppsala, uppger Trafikverket.
Trafiken i båda riktningarna på väg 1025 mellan Norrsunds brygga och Oxhalsö påverkas av en singelolycka, enligt Trafikverket.
Trafiken i båda riktningarna på väg 76 mellan Bloka och Rosendal är påverkad av en olycka med flera fordon.
Jesper Petersson, 35, och Anna Adolfsson, 43, har tagit över fastigheten på Bondegatan 5 i Enköping från Emma Maria Linnéa och Christian Haeger.
Norea Almquist, 26 år, från Västerås har blivit ny ägare till huset på Stor-Rångsen 138 i Östhammar.
Gävle Norrtull Holding AB, som ska ha sin verksamhet i Enköpings kommun, uppger att de ska ägna sig åt att "förvalta fast och lös egendom".
Det är problem i trafiken på väg 1181 mellan Singö Kyrka och Ellan i båda riktningarna.
Simon Svensson, 33, och Erika Margareta Kentdotter, 34, är nya ägare till kedjehuset på adressen Nyponvägen 49 i Norrtälje.