Rök från pizzeria – räddningstjänst på plats
Räddningstjänst har åkt ut på ett brandlarm i Svappavaara. Det ryker från en pizzeria, och just nu undersöks lokalen i jakt på källan till röken.
På söndagskvällen larmades räddningstjänst till en rökfylld lägenhet i Nyby. Orsaken till röken är i nuläget oklar..
Läs mer på UNTLäs mer om
Räddningstjänst har åkt ut på ett brandlarm i Svappavaara. Det ryker från en pizzeria, och just nu undersöks lokalen i jakt på källan till röken.
Räddningstjänsten är på plats vid ett flerfamiljshus i Märsta efter ett larm om röklukt.– Det är lite rökigt och disigt inne i en lägenhet, säger Marie Nordahl vid räddningstjänsten.
Räddningstjänsten har larmats till ett flerfamiljshus i Gottsunda efter att de fått larm om att det ryker ur en lägenhet.
En lägenhet är rökfylld på Klara i Karlstad. Räddningstjänsten är på plats.
En lastbilschaufför uppmärksammade att det kom rök från sitt lastbilsflak i samband med avlastning. Tre enheter från räddningstjänsten är på väg.
En brand har utbrutit i en lägenhet i ett sexvåningshus i Galgamarken i Karlskrona. Polis, räddningstjänst och ambulans är på väg till platsen.
Räddningstjänsten har larmats till Bolidens Aitikgruva. Det ska pyra svart rök från en container som innehåller olja och vätskor till maskiner.
Förbipasserande upptäckte en brand i ett flerbostadshus i Arvika tidigt på fredagen. Räddningstjänst finns framme på platsen med flera enheter.
Efter att ett säkerhetsbolag slagit larm om att rök setts i en lägenhet i Filipstad ryckte räddningstjänst och ambulans ut. En man i 45-årsåldern är nu misstänkt för brott.
En lägenhet i ett flerfamiljshus i centrala Filipstad har rökfyllts. Räddningstjänst har larmats.
Taggar
PersonerEn olycka med en lastbil påverkar trafiken i riktning mot Stockholm på E18 vid trafikplats Romberga, uppger Trafikverket.
En olycka påverkar trafiken i riktning mot Stockholm på E18 vid trafikplats Romberga, uppger Trafikverket.
Ett rådjur rör sig på eller i närheten av vägbanan och påverkar trafiken i båda riktningarna på E18 mellan Frösvitunneln och Ullundatunneln, uppger Trafikverket.
Det är problem i trafiken i båda riktningarna på väg 72 mellan Vänge och Västerby.
Trafiken påverkas av att det har kommit upp en hjort på vägen i båda riktningarna på E18 mellan trafikplatserna Annelund och Grillby, skriver Trafikverket.
En viltolycka med en personbil orsakar problem i trafiken i riktning mot Enköping på väg 70 mellan Lådö och Kävra, uppger Trafikverket.
Trafiken påverkas av en olycka med flera fordon på väg 693 mellan Kungsgården och trafikplats Fullerö i båda riktningarna, uppger Trafikverket.
Gymnasieelever i Uppsala slår larm om att ett av deras viktigaste arbetsverktyg, elevdatorn, inte håller måttet. I Uppsala kommun är var sjätte dator på gymnasiet mer än fem år gammal – och nu väntar en nota på över 30 m…
Uppsalas gymnasier har fått en kalldusch. De måste spara in 2,5 miljoner innan årsskiftet.Bland annat drar man in julborden för personalen. Samtidigt går kommunen plus nästan en miljard.
Trafiken på E4 mellan trafikplatserna Rosersberg och Märsta i riktning mot Uppsala påverkas av en personbil som står stilla, skriver Trafikverket.