Explosion i centrala Enköping – grovt brott utreds
En explosion har inträffat utomhus i centrala Enköping. Räddningstjänst och polis är på plats. Nationella bombskyddet har kontaktats.
Läs mer på Vestmanlands Läns TidningPersoner, platser och ämnen i nyheten
Samma händelse hos 5 källorAlla källor om händelsen »
- Vestmanlands Läns Tidning, SmålandsPosten, Aftonbladet, UNT Explosion i centrala Enköping 28 sep 22:51
- Polisen 28 september 21.24, Explosion, Enköping 28 sep 22:45
- SmålandsPosten, Aftonbladet Explosion i Enköping 28 sep 22:33
En explosion har inträffat utomhus i centrala Enköping. Räddningstjänst och polis är på plats. Nationella bombskyddet har kontaktats.
Mikael Erik Dahl, 53, och Serena Rapezzi Dahl, 52, boende på Fjärdhundragatan i Enköping har blivit nya ägare av huset på Astrakangatan 34 i Enköping.
Mikael Erik Dahl, 53, och Serena Rapezzi Dahl, 52, boende på Fjärdhundragatan i Enköping har blivit nya ägare av huset på Astrakangatan 34 i Enköping.
Marielle Jonsson, 41, och Robert Karlsson, 42, boende på Korsberg Enköpings-Näs-Valla i Enköping har köpt huset på Enköpings-Näs-Valla 4 i Enköping av säljaren Olov och Yvonne Karlsson.
Marielle Jonsson, 41, och Robert Karlsson, 42, boende på Korsberg Enköpings-Näs-Valla i Enköping har tagit över fastigheten på adressen Enköpings-Näs-Valla 4 i Enköping från Yvonne och Olov Karlsson.
Ett larm om en explosion inkom till SOS alarm klockan 13.44 på fredagen, men vad som faktiskt hänt är oklart.– Det har inte uppstått någon explosion, säger räddningstjänstens ledningsoperatör Fredrik Hilmersson.
Nu är det klart att Liisa Pauliina och Roger Michael Björkman, 53 och 54 år, boende på Fotbollsgatan i Enköping är nya ägare till huset på Kornknarrsvägen 18 i Enköping.
2 700 000 kronor fick Roy Hans Göhte Holmberg, 75, och Eva Margaretha Holmberg, 69, boende på Långtora-Vallby i Enköping ge för huset på Härnevi 51 i Enköping.
Karl Mikael Kvernplassen, 35 år, boende på Ängsmarksvägen i Enköping är ny ägare till fastigheten på adressen Långgatan 27 i Enköping.
Nu är det klart vem som köpt huset på Enköping Vårfrukyrka-Viggeby 16 i Enköping av Ida Sofia Birgitta Björk och Ulf Tomas Rustander.
PersonerEn ny generation demokrater från vitt skilda ideologiska falanger är på väg till USA:s kongress. Nu måste progressiva socialister enas med tidigare republikaner som bytt sida. – De kommer att ha en gemensam motståndare i…
De bodde kvar i lägenheten medan hallgolvet revs. Veckor senare visade prover på farliga ämnet. Familjen, som nu bor hos vänner, är starkt kritisk. ”Det känns inte bra när barn är involverade”, säger Pär Berggren.
Efter Mälarenergis klavertramp rörande deltagande i sponsornätverk utanför Västmanland, reagerar nu Västerås tyngsta politiker. Oppositionsrådet Eleonore Lundkvist (M) kräver en ordentlig genomlysning av stadens idrottss…
Polisen uppger klockan 22.39 att det pågår en större insats vid Narvavägen i Västerås.
USA:s utrikesminister Marco Rubio uppges överväga att lämna sin post, uppger källor.
Niklas och Caroline håller på att förverkliga sin husdröm. I januari flyttar de in i villan de designat själva och som de byggt tillsammans med släkt, vänner och HW-bygg.
VSK-supportrar försöker sälja sina biljetter dyrt till Hammarbys fans. Nu reagerar den grönvita supporterprofilen Mikael Göranzon starkt. – Det är helt förkastligt, säger han till VLT.