Befarad drunkning i simhallen slutade väl – personen uppe igen
Räddningstjänst och ambulans larmades om en befarad drunkning i Tinnerbäcksbadet i Linköping. Men den drabbade personen var vaken och talbar när de kom fram.

Räddningstjänst och ambulans har larmats om en befarad drunkning i Tinnerbäcksbadet i Linköping. .
Läs mer på CorrenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Räddningstjänst och ambulans larmades om en befarad drunkning i Tinnerbäcksbadet i Linköping. Men den drabbade personen var vaken och talbar när de kom fram.
Vid klockan 8.23 larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning vid Mälarbadet i Södertälje.
Vid 15.00 på tisdagen inkom uppgifter om en misstänkt drunkning vid hamnen på Ekbacken i Västerås. Inringaren ska ha sett en vindsurfbräda i vassen och då larmat räddningstjänst.
SOS har fått ett drukningslarm från simhallen i Västervik.
Räddningstjänst, polis och ambulans larmades om en befarad drunkningsolycka i Linköping på onsdagen.
Räddningstjänst och ambulans har larmats till en befarad drunkning i Tinnerbäcksbadet i Linköping. En person har förts till sjukhus i ambulans.
Räddningstjänst och ambulans har larmats till en befarad drunkning i Tinnerbäcksbadet i Linköping. En person förs till sjukhus i ambulans.
Räddningstjänsten larmades till Möckeln i Älmhult på grund av en befarad drunkning. Personen hittades sedan oskadd.
Räddningstjänsten har larmats till Möckeln i Älmhult på grund av en befarad drunkning.
Räddningstjänsten ryckte ut till en befarad drunkningsolycka i Järnlunden utanför Rimforsa på måndagseftermiddagen. På plats framgick det att en båt förmodligen hade slitit sig.
Taggar
PersonerUkrainas president Volodymyr Zelenskyj säger att en ukrainsk delegation kan komma att möta USA:s sändebud i Norge de kommande dagarna.
Högsta domstolen i USA ska se över en över 150 år gammal federal lag som förbjuder hembränning av sprit. ”Moonshine-lobbyn” jublar.
Det har varit en svart dag i trafiken, särskilt i Västsverige där minst tre olyckor med dödlig utgång inträffat. Nu varnar polisen för halka och uppmanar trafikanter att ta det försiktigt på vägarna.
Ulla Anna Catharina Hällström, 72, från Bromma är ny ägare av huset på Hovanäsvägen 23 i Borghamn.
Natten till söndag fångade Anders Wanhainen ett vildsvin på sin övervakningskamera. I centrala Mjölby, strax intill Prästgårdslidens förskola, har det tagit sig in på hans tomt och bökat upp hans potatisland. Enligt komm…
Fastigheten Telegrafen i centrala Motala står fortsatt tom. Men nu uppger Bostadsstiftelsen Platen att de har en tydligare plan för vad de vill göra.
Det är problem i trafiken på väg 1004 mellan Järstads Kyrka och Lindevad i båda riktningarna.
Han fick tillräckligt många personkryss för att ta plats i kommunfullmäktige. Men Linköpingslistans Ebrahim Marwan tackar nej till uppdraget.– Helt ärlig så var min plan aldrig en plats i kommunfullmäktige, säger han.
Veteranprofilen Haris Radetinac har ett år kvar på kontraktet med ÅFF, men frågan är om han kommer tillbaka i spel igen i den blåa tröjan.
En olycka med flera fordon orsakar problem i trafiken på E4 vid trafikplats Linköping Väst i båda riktningarna, skriver Trafikverket.