Nya ägare till hus med strandtomt i Kvicksund – priset: 4,9 miljoner
Madeleine och Fredrik Roman, 34 och 35 år, är nya ägare till den 50 kvadratmeter stora villan på Tvärvägen 4 i Kvicksund.

Läs mer på Vestmanlands Läns TidningPersoner, platser och ämnen i nyheten
Madeleine och Fredrik Roman, 34 och 35 år, är nya ägare till den 50 kvadratmeter stora villan på Tvärvägen 4 i Kvicksund.
Nu är det klart vem som köpt huset på Jäder Nybytorp 1 i Eskilstuna av Anna Sten.
Ida Carolina Eriksson, 26, och Morteza Ahmadi, 25, har blivit nya ägare av huset på adressen Ljusvattnet 241 i Burträsk.
3 995 000 kronor fick Benjamin Dubus, 38, och Audrey Senechal, 37, ge för tomten på Jaktviksvägen 42 i Kallax, Luleå.
2 995 000 kronor fick Sven Johan Folke Nilsson, 45, och Susanne Maria Elizabeth Nilsson, 39, från Rånäs ge för radhuset på adressen Bondvägen 6A i Rimbo.
995 000 kronor fick Thomas Karl Arne Zetterlund, 61, och Marika Cecilia Zetterlund, 63, från Stockholm ge för huset på adressen Ålavägen 18 i Edsbro.
3 995 000 kronor fick Reis Philip Holmes, 39, och Áine Brigette Henley, 38, ge för huset på Storfamnsvägen 2 i Almunge.
Taggar
PersonerFöreningen har utsatts för en stöld som slår hårt. Tre tävlingsgevär, en specialanpassad dator och annan utrustning är borta.
Med våld och hot ska en ung kvinna ha tvingats lämna ifrån sig sina smycken och föra över pengar. Hon ska sedan ha attackerats för att hon inte skulle våga anmäla händelsen till polisen.
Västerås Baskets F13-lag anordnar träningar på loven för barn med funktionsvariationer. ”Roligt att hjälpa”.
Ett möte på en högstadieskola i våras urartade så till den grad att polis tillkallades och ett rättsligt efterspel tog vid. Under torsdagen föll domen.
Den inre gränskontrollen förlängs från 12 november, skriver regeringen.