Drunkningslarm i Haparanda – räddningstjänst och ambulans kallad
SOS Alarm har fått ett drunkningslarm i Haparanda. De uppger att en person ska ha skymtats i vattnet.

Polisen har fått in ett larm om drunkning i Göteborg. Räddningstjänst, ambulans och polis är alla larmade till platsen..
Läs mer på AftonbladetPersoner, platser och ämnen i nyheten
SOS Alarm har fått ett drunkningslarm i Haparanda. De uppger att en person ska ha skymtats i vattnet.
Räddningstjänsten har gått i med en båt i Klarälven nära Våxnäsgatan i Karlstad efter ett drunkningslarm under måndagskvällen.
En sökinsats pågår i vattnet i centrala Göteborg efter ett drunkningslarm.
Efter drunkningslarm
Ett drunkningslarm utlöstes vid Varamonbadet i Motala på tisdagseftermiddagen sedan en mamma inte kunnat hitta sitt barn. Kort därefter hittades den saknade personen på stranden och räddningsinsatsen kunde avslutas.
En man har avlidit efter ett drunkningslarm i Söderköping på fredagen, skriver polisen på sin sajt.
På tisdagen inkom ett drunkningslarm från en sjö i närheten av Ulrika. En person fick föras med ambulans till sjukhus.
Under lördagen larmades räddningstjänsten till en badplats på Orust efter ett drunkningslarm.
Drunkningslarm
Räddningstjänsten har larmats till Killstabadet vid Gapern efter ett drunkningslarm.
Taggar
PersonerDen europeiska centralbanken, ECB, lämnar styrräntan oförändrad. Beskedet kommer timmar efter att…
Bengaliska eldar och rökbomber har antänts under ett sammanträde i Albaniens parlament, samtidigt…
Ett stentorn har rasat i turistregionen Kappadokien i centrala Turkiet.
Efter dödsskjutningen i Bagarmossen
ERIC ROSÉN Då avpublicerar Aftonbladet
Haverikommissionen kritiserar beredskapen
Vallmoodlingar och opiumproduktion i Afghanistan ökar kraftigt för första gången sedan 2021, enligt…
Den finländska nyhets- och bildbyrån STT lägger ned sin verksamhet, skriver Hufvudstadsbladet.
Människor vill ha en ursäkt för slaveriet
Vi möter Lina Stenberg, författare till "Skylla oss själva - om arbetande fattiga i…