Läget i Ukraina är ”mycket allvarligt”, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M).Regeringen lägger därför fram ett vinterpaket till det krigsdrabbade landet, som består av drygt en halv miljard krono…
Vänsterpartisten Mohamed Ali kryssade sig in i riksdagen efter sju månader som svensk medborgare. Nu vill moderaten Louise Meijer att grundlagen ändras.
Gängkriminell som styrt från utlandet: ”Drivande aktör”
Brist på fastigheter har inte Jan Emanuel. Men nu säljer han ett helt kvarter. – 50 miljoner någonting räknar jag med att få, säger han.
Jonas ”Heavy” Stentäpp är död, rapporterar Dala-Demokraten.Nöjesprofilen somnade in i sviterna av lungcancer. Han blev 50 år. Hur minns du nöjesprofilen? Skicka in i chatten längst ned i artikeln.
Filmen dagar efter dödsfallet får enorm kritik: ”Kränkande”
Svenskarna brukar inte alls välja om sina regeringar. Däremot sitter de ofta kvar ändå.
Lastbilen som körde över Strömsundsbron när den gick sönder var inte överlastad. Förundersökningen ska läggas ned, skriver polisen på sin webbplats.
Ryssland lägger beslag på en svenskägd fabrik.Detta efter ett besked från presidenten Vladimir Putin.– Det är bara så sjukt, säger fabriksägaren Patrik Ström till Dagens industri.
Talmannen dröjer. Andreas Norlén pratat med partiledarna, men kommer inte med några besked innan veckoslutet. Först på måndag meddelar han nästa steg i regeringsbildningen.