SmålandsPosten > Nyheter

Torsdag, 5 November, 23:05

SmålandsPosten03 jun 25 kl. 22:11

Grönt på Wall Street – Nvidia draglok

Wall Street
Wall Street · Foto: Wikimedia Commons


USA-börsen stängde på plus till följd av starkare arbetsmarknadssiffror än väntat. Samtidigt tog halvledarbjässen Nvidia återigen tillbaka titeln som världens högst värderade börsbolag..
Läs mer på SmålandsPosten
Läs mer om
Dela artikeln Facebook X LinkedIn E-post

Liknande nyheter

DI22 sep 20:16

Nvidia lyfter på grönt Wall Street

Börserna på Wall Street steg efter fyra timmars handel på måndagen.  Nvidia lyfte efter att bolaget meddelade att de kommer att investera 100 miljarder dollar i OpenAI.

DI9 okt 22:07

Grönt veckoavslut på Wall Street

Riskviljan var tillbaka på Wall Street som avslutade handelsveckan på grönt. Optimism råder inför den stundande rapportsäsongen. ”Bolagens vinster fortsätter att vara anmärkningsvärt starka”, säger en chefsstrateg.

DI27 aug 22:04

Nvidia lyfte Wall Street: ”AI-vågen inte över”

Wall Street klättrade högre i takt med att Nvidia, Crowdstrike och Salesforce ångade på efter sina rapporter. ”Det är tydligt att AI-vågen är långt ifrån över”, säger Ryan Detrick på Carson Group till Bloomberg.

Fördjupa dig

Fler nyheter från SmålandsPosten