Analyshuset köpstämplar nätbanken: Flera positiva triggers
SB1 Markets köpstämplar Avanza efter fredagens delårsrapport som fick nätbanken att tappa nära 3 procent. Analyshuset ser nu en attraktiv värdering och flera positiva triggers för aktien.

Enligt tidningen lockar tillväxtutsikterna samtidigt som aktien har kommit ned rejält i pris. Tidningen påpekar att Xvivo vid en relativvärdering mot amerikanska konkurrenten Transmedics har en lägre värdering. Transmedics börsvärde är tre gånger större än Xvivos trots att omsättningen bara är dubbelt så stor och bolaget går med förlust. Dagens Industri framhåller att lönsamma medicinteknikbolag som växer på och verkar på en global marknad aldrig är särskilt billiga. ”P/E 100 är inte billigt på nästa års vinst.
Läs mer på PrivataAffärerPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
SB1 Markets köpstämplar Avanza efter fredagens delårsrapport som fick nätbanken att tappa nära 3 procent. Analyshuset ser nu en attraktiv värdering och flera positiva triggers för aktien.
Risken i fastighetsbolaget Cibus är låg givet det begränsade investeringsbehovet och starka kassaflödena. Det skriver Dagens industris analysredaktion och köpstämplar aktien.
För första gången på fyra år köpstämplar Handelsbanken teknikkonsulten Sweco.
SEB har ändrat syn på nummerupplysningsbolaget Truecaller och köpstämplar aktien som rasat 85 procent jämfört med den senaste toppnoteringen i februari 2025.
Bank of America tar upp bevakning av Autoliv dagen före bilsäkerhetsbolagets rapport och köpstämplar aktien.
Strålterapisystembolaget Elekta och fiberkabelbolaget Hexatronic har fått köpstämplar av Pareto respektive SEB. Samtidigt har Goldman Sachs kapat riktkursen rejält för telekombolaget Ericsson. Här är morgonens justeringa…
SB1 köpstämplar Hoist och Barclays höjer sin Assa-rekommendation från jämvikt till övervikt. Här är några av aktieråden från bankerna på tisdagen.
SEB köpstämplar byggkoncernen NCC efter torsdagens branta kursfall. Samma bank höjer också råden för Hexatronic och Röko.
Embracer-avknoppningen Coffee Stain har fått en svag start som noterat bolag. Nu köpstämplar storbanken SEB och analyshuset SB1 Markets aktien.
Analyshuset Kepler Cheuvreux tar upp bevakning av serieförvärvarna Lagercrantz och Addtech – båda bolagen belönas med köpstämplar.
PersonerFederal Reserve gör som väntat och behåller räntan oförändrad i intervallet 3,75–4,00 procent efter att ha höjt den i september.
Stockholmsbörsen steg för fjärde dagen i rad på onsdagen. Bland storbolagen glänste folkaktien Investor med ett färskt kursrekord medan portföljbolaget Epiroc blev en av flera rapportförlorare.
Svolder har sålt aktier i New Wave, och innehavet uppgår nu till drygt 6,5 miljoner aktier.
Verkstadsbolaget Epiroc redovisar ett justerat rörelseresultat på 3 426 miljoner kronor för tredje kvartalet (2 896).
USA-börserna inleder onsdagen utan tydlig riktning i väntan på räntebeskedet från Fed. Efter amerikansk börsstängning väntas Microsoft och Alphabet öppna böckerna.
Politikerna gillar att knyta bidrag och avdrag till fasta belopp. Men för alla som tar del av dessa blir konsekvensen förlorad köpkraft eller högre skatt, något inte minst barnfamiljerna kan vittna om.
Priset på fossil gas på terminsmarknaden i Amsterdam har för första gången sedan energikrisen 2022 nått upp till 100 euro per megawattimme. Bakom prislyftet på drygt 4 procent i onsdagens handel ligger oro för tillgången…
Gasnätsföretagen har under en rad år haft hög lönsamhet, enligt myndigheten som bevakar monopolen. Inför kommande år bromsas nu möjligheten att höja kundernas avgifter.
Friluftsföretaget Fenix Outdoor, som har varumärken som Fjällräven och butikskedjor som Naturkompaniet, redovisar ett ebitda-resultat på 46,9 miljoner euro för det tredje kvartalet 2026 (46,9).
Från rea i helgen till högsta priset i år. Kasten är tvära för elpriset i Sydsverige.