Just nu: Översvämning stoppar trafiken på väg 356
En översvämmad väg orsakar problem i trafiken som är avstängd på väg 356 mellan Holmen och Inbyn i båda riktningarna, enligt Trafikverket.

Vägen mellan Nysätra och Stensborg norr om Robertsfors har stängts av på grund av översvämning vid 8-tiden under torsdagsmorgonen..
Läs mer på Västerbottens FolkbladPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
En översvämmad väg orsakar problem i trafiken som är avstängd på väg 356 mellan Holmen och Inbyn i båda riktningarna, enligt Trafikverket.
En översvämmad väg orsakar problem i trafiken som är avstängd på väg 356 mellan Brändkläppen och Långberg i båda riktningarna, enligt Trafikverket.
Trafikverket varnar fortsatt för översvämning under väg 97. Det gäller viadukten i Sunderbyn.
En avstängd väg orsakar problem i trafiken som är avstängd på väg 55 mellan trafikplatserna Husbyborg och Berthåga i riktning mot Strängnäs, uppger Trafikverket.
Under tisdagen tvingades räddningstjänsten i Arvika fatta beslut om att öppna upp två herrelösa dammar nära Lenungshammar. – Flera fastigheter i närheten hotades av översvämning, säger insatsledaren Elin Balkåsen.
Delar av centrala Uddevalla har drabbats av översvämning under måndagen.
SMHI utfärdar gul varning för högt vattenstånd vid den skånska sydkusten under helgen. I kombination med blåsigt väder innebär det risk för översvämning och erosion.
SOS har larmat om en översvämning ute i Norrköping.
Strax före klockan 17 på måndagen larmades SOS om en översvämning utomhus i Åre kommun.
En våldsam översvämning har drabbat Grand Canyon i Arizona.Minst en person är död och 14 saknas. 62 personer har kunnat räddas från katastrofområdet.
Taggar
PersonerKnappt har festivalyran hunnit lägga sig innan House of Metal släpper åtta band till nästa års upplaga – som är arrangemangets 20-årsjubileum.
Hur kan en idrottande vuxen vara en viktig person för barn som riskerar att fara illa? Det var en fråga som lyftes i onsdags när Umeå Basket inledde ett samarbete med Bris.
Många svenskar tar sikte på Black Friday för att fynda. Men tusentals produkter på nätet har ökat i pris inför readagen, visar Prisjakts undersökning. ”Det kan leda till att rabatter under Black Friday kanske inte är så…
Idrottsrekord från länet, Sverige och världen. Hur bra koll har du? Testa dina kunskaper i veckans sportquiz!
SOS har larmats om en trafikolycka på E12 i höjd med Stensele, strax utanför Storuman.
Graham Potter har gjort succé under det första året som fotbollsherrarnas förbundskapten. Nästa steg? Att kunna utmana de allra bästa. – Vi måste tro att vi kan slå alla lag, säger engelsmannen.
Under natten till söndag har polisen haft ett antal ärenden gällande misshandel och bråk i både Umeå och Lycksele kommun.
Skolornas anmälningar om våld är rekordmånga i år, visar färsk statistik. Skyddsombud och lärare vittnar om ett växande problem med elever som slår, sparkar eller angriper skolpersonal med tillhyggen.
När Malin Skoog var liten och skulle få egentid med sin pappa var det inte badhus eller bio som gällde – hon ville ut och springa. Hon har sedan fortsatt gå i pappas fotspår och när Lars-Gunnar ”LG” Skoog gick i pension…
Blockpolitiken har sina begränsningar, anser insändarskribenten.