Mopedbil och minibuss i krock – två till sjukhus
En minibuss och en mopedbil har kolliderat i Brandbergen, söder om Stockholm.

SOS larmades starx efter 14 på lördagen om en brinnande bil på Ålidbacken i Umeå..
Läs mer på Västerbottens FolkbladPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer omSamma händelse hos 2 källorAlla källor om händelsen »
- Västerbottens-Kuriren Larm om övertänd mopedbil 3 tim sedan
En minibuss och en mopedbil har kolliderat i Brandbergen, söder om Stockholm.
En olycka mellan en mopedbil och en elsparkcyklist har inträffat på Industrigatan i Ystad.
Vid klockan 21.48 kom larm om att det brinner i en villa utanför Valdemarsvik. Villan var helt övertänd vid ankomst och branden spred sig även till ett garage och ett mindre hus på tomten.
I stället för att trampa mellan besöken kan hemtjänstpersonalen i Åtvidaberg nu ta en mopedbil.De nya fordonen ska ge bättre arbetsmiljö och göra vardagen enklare för personalen. Dessutom hoppas man att mopedbilarna ska…
En personbil och en mopedbil har krockat i Gävle. Två personer som befunnits sig i mopedbilen har…
En personbil kolliderade med en mopedbil i Kiruna på söndagen. Enligt de första uppgifterna ska ingen person skadats vid olyckan.
Ett larm kom in till SOS strax före klockan 12 på onsdagen om att en mopedbil och moped kolliderat på Engelbrektsgatan utanför badhuset Metropoolen i centrala Avesta. En person fördes till sjukhus i ambulans.
Ett larm om en brand i en villa i Orsa kommun inkom på måndagsmorgonen. Villan var övertänd när brandkåren kom till platsen.
SOS fick på torsdagsförmiddagen in ett larm om en brand vid en villa i Åkersbyn i Avesta kommun. Det började som fullt utvecklad brand på verandan som sedan spred sig vidare till villan som blev övertänd.
Klockan 15.19 fick SOS in ett larm om en brinnande bil utanför Örebro. Det handlade om en personbil som var övertänd.
Taggar
PersonerPassagerarna på en buss mellan Umeå och Lycksele slog larm efter att de uppfattat att föraren nickade till och att bussen flera gånger var över i motsatt körfält.
Den nya moderna, fyra ton tunga, magnetkameran lyftes in till bild- och funktionsmedicin genom ett specialgjort hål i väggen med en lyftkran.
Ingen match sedan 12 september.
Tre Kronor tappade 1–0 till 1–2 mot Schweiz – men vände tillbaka till 4–2. Därmed har Rikard Grönborg inlett sin andra sejour som svensk förbundskapten med två raka segrar.
Internationella ishockeyförbundet (IIHF) öppnar för diskussioner med Ryssland, meddelar man på sin sajt.
SOS har larmats om en brinnande bil på Ålidbacken i Umeå.
SOS har larmats om en brand i en personbil vid överfarten vid E4 i höjd med Stöcksjö.
Hon började med bordtennis för fyra år sedan.
Är du ny student i Umeå, eller bara laddad på att komma i gång med träningen? Här är en stor guide över Umeå kommuns alla gym – och vad ett medlemskap kostar.