Talar du själv en dialekt eller finns det en dialekt du beundrar? Vad tänker du som ung om att föra dialekter vidare? Här får du gärna dela dina dialektminnen eller favoritord med oss.
Helsingborgsbolagets nya ai-modell har gjort avtryck med sin superhastighet. ”Viktigt att det finns en svensk ai-modell med öppna vikter som vem som helst kan ladda ner.”
Ryssland stoppas fortsatt från deltagande i hockey-VM.Det får landets ikoner att se rött.– De hånar världens största hockeymakt, som gav världen modern hockey, säger Vjatjeslav Fetisov.
Med ”En vän och en bror” tar Jens Lapidus ett steg bort från kriminalgenren.Kalle Lind övertygas inte helt men välkomnar diskussionen om toxisk manlighet.
Den föraktade Sverigesymbolen dalahästen har fått EU-skydd som hantverksprodukt.Anna Gullberg minns hur hennes far fick slavlön för att tälja de exklusiva hästarna.