Har varit stängt i en månad – så är läget på Väggabadet
Det jobbas intensivt med att hitta lösningar för att åter kunna öppna Väggabadet. Ett besked om framtiden dröjer dock, eftersom man väntar på leveranser av utrustning.
Taggar
PersonerDet jobbas intensivt med att hitta lösningar för att åter kunna öppna Väggabadet. Ett besked om framtiden dröjer dock, eftersom man väntar på leveranser av utrustning.
Uteblivna blöjbyten avslöjades med färgmarkeringar. En annan brukare som ramlat i sitt hem larmade förgäves efter hjälp i 20 minuter. Nu har händelserna anmälts enligt lex Sarah.
På fredagskvällen öppnade krögaren Senad Sosa sin drömkrog vid namn 99:an i centrala Karlskrona. Sydöstran tog tempen på stämningen och träffade flera glada premiärlejon.
Det fattas fortfarande 15,6 miljoner kronor för saneringsarbetet efter oljeolyckan med Marco polo. Nu stämmer Myndigheten för civilt försvar, MCF, Marco Polos försäkringsbolag Gard.
SOS har larmats om en brand i en lastbil på E22.
Efter ett besök från miljöförbundet upptäcktes att flaggstången på Västra Torsö saknade strandskyddsdispens. Nu har byggnadsnämnden sagt ja i efterhand.
Sedan 1991 har Lörby IF varit en renodlad dam- och flickförening. Men till säsongen 2027 gör klubben en oväntad comeback på herrsidan. – Det var inget som vi hade planerat överhuvudtaget, säger föreningens ordförande Ka…