Hurja Hangö får bygga bastu i Hangöby hamn
Hurja Hangö kan börja planera för en allmän bastu i närheten av badbryggan i Hangöby hamn.
Philip Teir väljer medelålderns trivsamma mys framför dess kris i sin småputtriga dagboksroman "Allt det bästa har inte hänt än"..
Läs mer på UNTLäs mer om
Hurja Hangö kan börja planera för en allmän bastu i närheten av badbryggan i Hangöby hamn.
Kajs ”Bara bada bastu” är ruskigt populär. Men Aatu Keränens och Charles van de Kerkhof vill ta den finska kulturen ett steg längre. De vill förtöja en flytande bastu i Båstads hamn.
Bastuboomen i Helsingfors fortsätter. Nu planeras en ny, flytande bastu i Kronohagen. Skådespelaren Jasper Pääkkönen är en av initiativtagarna bakom bastun.
De flesta hade nog kört den raka vägen till tippen. Christer Stockhaus tog hem den, rev ut allt – och byggde om vraket till en rullande bastu. – Jag tycker det är skitkul att ha en rullande bastu.
En mindre brand har utbrutit i en bastu i Götåkra i Ulricehamns kommun. Ingen person ska ha skadats och räddningstjänsten är på plats.
Det har brunnit i en bastu utanför Mariefred.Bastun har totalförstörts i branden.Den var övertänd redan när räddningstjänsten kom fram till platsen.
Det har brunnit i en bastu.När räddningstjänsten anlände till platsen brann det för fullt.– Den var helt övertänd, säger Micke Blomberg vid räddningstjänsten.
I Åmot kommer V och C kunna hitta varandra. Så åk till Åmot efter att Thand Ringqvist misslyckats med sonderingen, basta i Ida Gabrielsson vedeldade bastu och baka tunnbröd i byns bagarstuga som vanligt folk. Tack.
Det brinner i en bastu i en villa i Karlskoga under söndagen. Enligt SOS alarm är räddningstjänsten på plats med flera enheter.
SOS Alarm har fått in ett larm om en brand i en villa i Karlskoga. En eldriven bastu ska stå i lågor. Räddningstjänst är på väg till platsen med fem enheter.
Taggar
PersonerTrafiken i riktning mot Stockholm på E4 mellan trafikplatserna Rosersberg och Stora Wäsby påverkas av en personbil som har fått stopp i höger körfält, skriver Trafikverket.
Segersviten tog slut för Sirius mot Villa Lidköping.Trots två superräddningar av Sune Gustafsson på mållinjen.– Kanske var lite tur, säger han.
Det dröjde innan Storvreta definitivt skakade av sig Visby på bortaplan men till slut blev det en kalr seger.Här är fem punkter och direktrapporten från matchen.
En personbil som står stilla påverkar trafiken i riktning mot Uppsala mellan Svinnegarns Kyrka och Haga, skriver Trafikverket.
När hen svidar om från forskare i cell-och molekylärbiologi till dragartisten Amanita Borealis, är Uppsalabon Begüm Serra Büyüktarakçi sig själv fullt ut. Att kunna leva öppet som queer har frigjort energi, kreativitet o…
Gamla Upsala SK förlorade mot IFK Göteborg hemma i elitettan i fotboll på Studenternas. 2-4 slutade matchen på lördagen.
På lördagen fortsätter SSL för Storvretas herrar. Laget spelar borta mot Visby i en match du kan följa här.
Det är problem i trafiken i riktning mot Stockholm på E4 mellan länsgräns Stockholm/Uppsala och trafikplats Måby.
Skånelas fina spel fortsätter och laget tog återigen en enkel seger när laget besegrade Bolton på bortaplan i Eriksdalshallen i division 1 norra dam i handboll.
Det blev ännu en klar seger för Skånela mot Bolton på bortaplan i division 1 norra dam i handboll.