Hårresande bilderna – på spindelfyndet
Ägg, nykläckta ungar och vuxna spindlar i bagaget
En 19-årig man åtalas för flera terrorbrott, bland annat förberedelse till terror.Han ska, enligt åtalet, ha planerat att genomföra ett knivdåd på en gymnasieskola i Halmstad i IS namn..
Läs mer på ExpressenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Samma händelse hos 11 källorAlla källor om händelsen »
- Laholms Tidning 19-åring åtalas för terrordådplaner mot gymnasieskola i går 13:06
- ETC, BT 19-åring åtalas – ska ha planerat terrordåd i går 09:50
- Sydsvenskan 19-åring åtalas – ska ha planerat terrordåd på skola i Halmstad i går 09:35
- Helsingborgs Dagblad 19-åring åtalas – ska ha planerat terrordåd i Halmstad i går 09:32
- SVT Terrormisstänkt 19-åring i Halmstad åtalas för flera brott i går 09:22
- SVT 19-åring åtalas för förberedelse till terroristbrott i går 09:21
- SvD 19-åring åtalas för förberedelse till terrorbrott på skola i går 09:20
- Omni, Aftonbladet 19-åring åtalas för förberedelse till terrorbrott i går 09:20
BakgrundHotet från radikaliserade unga och skoldådSäkerhetspolisen har under flera år varnat för att radikalisering av unga individer i Sverige allt oftare sker online på egen hand. Hotbilden mot Sverige höjdes i augusti 2023 till en fyrasgradig skala på grund av ett ökat hot från framför allt våldsbejakande islamism. Att skolor pekas ut som mål har blivit en återkommLäs hela bakgrunden
Säkerhetspolisen har under flera år varnat för att radikalisering av unga individer i Sverige allt oftare sker online på egen hand. Hotbilden mot Sverige höjdes i augusti 2023 till en fyrasgradig skala på grund av ett ökat hot från framför allt våldsbejakande islamism.
Att skolor pekas ut som mål har blivit en återkommande utmaning för svensk säkerhetstjänst och polis. Tidigare fall av planerat eller utfört våld på svenska skolor har oftast kopplats till ensamagerande gärningsmän med intresse för högerextremism eller tidigare skolskjutningar i utlandet.
Bakgrunden är skriven automatiskt och kan innehålla fel.
Taggar
PersonerÄgg, nykläckta ungar och vuxna spindlar i bagaget
Fem personer har dödats och ett dussintal skadats i en skjutning i centrala Krakow. Skotten ska ha avlossats från en förbipasserande bil. Skytten sköts av polisen och har förts till sjukhus.
Bonusprinsen Marius Borg Høiby överfölls i sitt hem på Skaugum på fredagen.Norska Se og Hør skriver att en man sparkade på dörren och knuffade Borg Høiby.Kungaparet ska ha varit hemma när händelsen inträffade.
Ny undersökning av DN/Ipsos om regeringsfrågan
Norske bonusprinsen överfallen
SD går i opposition men kan släppa fram en borgerlig regering. Den tidigare C-ledaren Maud Olofsson säger i en kommentar till Expressen att SD vill ”äta upp” S. ”S är det parti som SD gillar allra minst och där SD:s lång…
Stor insats i Polen
Krocka i luften i Kalifornien
Analysen: Egoistiska ambitioner – vill ”äta upp” S
Det såg ut att vara tre helt vanliga resväskor.Men tullens rutinkontroll ledde till ett ovanligt fynd.Bland smutsiga strumpor kröp 16 miljoner kronor runt – på 24 000 håriga ben.