Liknande nyheter
En 13-årig flicka kastade en skarp handgranat mot en restaurang i Malmö natten till den första maj. Nu har en 21-årig kvinna från Ljungby dömts för medverkan i dådet till sex års fängelse.
Söndagsfisket vid Munksjön slutade med att Jönköpingsbon Marcus Thorell fick ett minst sagt oväntat napp – en karta med skarp ammunition. – Jag kände ganska omgående att det nog är bra om jag ringer polisen.
En norsk medborgare i 80-årsåldern åtalas för att ha försökt sälja magasin till bland annat k-pist på en bakluckeloppis i Karlstad.
– Jag är säker på att jag inte har gjort något fel, säger mannen i förhör.
Statsminister Ulf Kristersson vill att Centern kommer "ut ur garderoben" och berättar om man ska…
En man boende i Bjuvs kommun fick sin bostad genomsökt efter att hans vän stoppats i tullen. I garderoben hittades då ett egentillverkat hagelgevär – vilket nu leder till ett långt fängelsestraff.
C har pekat ut Magdalena Andersson som sin troliga statsministerkandidat. Statsminister Ulf Kristersson (M) menar att partiet nu ”kommit ut ur garderoben” och legitimerar en ”vänsterradikal regering”.
När barnen var små beställde Paul Edwards ett magasin med bebisråd.Nu har magasinet kommit fram med posten – 19 år senare.– Mina två barn har nu flyttat hemifrån, säger Edwards till BBC.
VM-festen närmar sig med stormsteg.Sveriges landslag ska försvara de blågula färgerna i ett mästerskap med stjärnor som Cristiano Ronaldo, Lamine Yamal och Leo Messi.Få den bästa uppladdningen inför sommarens stora höjdp…
Efter en rutinmässig fordonskontroll i Borås fattade polisen misstankar om att man från Tranemo var påverkad av narkotika. Vid en husrannsakan hittade man utöver knark även ammunition. Nu döms mannen från Tranemo.
Jenny Johansson tar över som ägare till Magasin 23 i Ulricehamn. Ett breddat utbud med ”maskulina prylar” utlovas.