PrivataAffärer > Ekonomi

Torsdag, 5 November, 15:29

PrivataAffärer7 timmar sedan

Enity ser över låneförmedling



Bolånebanken Enitys styrelse har inlett en strategisk översyn av koncernens ägande i låneförmedlingsverksamheter..
Läs mer på PrivataAffärer
Läs mer om
Dela artikeln Facebook X LinkedIn E-post

Liknande nyheter

DI24 jul 07:15

Enity lyfte räntenettot

Enity Holding redovisar ett räntenetto om 335 miljoner kronor (305) för det andra kvartalet 2026. Det är en ökning med 10 procent jämfört med motsvarande period i fjol.

DI7 maj 21:10

Ledamot i Enity miljontankar aktier

Rolf Stub, styrelseledamot i nischbanken Enity, har köpt 44.500 aktier till kursen 70:70 kronor, motsvarande drygt 3,1 miljoner kronor. 

DI30 apr 07:09

Lägre räntenetto från Enity

Nischbanken Enity redovisar ett justerat rörelseresultat för det första kvartalet 2026 på 113 miljoner kronor (121).

DI15 dec 14:17

Handelsbanken fonder flaggar upp i Enity

Handelsbanken Fonder har ökat sitt innehav i Enity till 5,7 procent av kapital och röster, enligt ett flaggningsmeddelande med den 12 december som angett transaktionsdatum.

Fördjupa dig

Fler nyheter från PrivataAffärer