Liknande nyheter
En medtrafikant både tutade och blinkade på bilen när den svängde ut i vägen. Men föraren reagerade inte – och olyckan var ett faktum. Nu slår tingsrätten fast att kvinnan bakom ratten inte kan hållas ansvarig för krasc…
En man i 35-årsåldern döms för försök till grov misshandel efter att ha tagit tag om ratten i den bil som hans flickvän körde och styrt bilen av vägen, som färdades i drygt 80 kilometer i timmen.
En man i 60-årsåldern åtalas för vårdslöshet i trafik efter en singelolycka på E4 vid Jävre i augusti. Enligt åtalet somnade mannen bakom ratten och körde in i vägens mitträcke.
Mannen i 65-årsåldern hade hällt i sig rejäla mängder alkohol när han satte sig bakom ratten i lördags. Då blev han stoppad av polis precis utanför Systembolaget i Höör.
En man i 45-årsåldern somnade vid ratten och körde igenom mitträcket så att det flög bildelar på en bil i det motsatta körfältet. Nu åtalas han för vårdslöshet i trafik.
Om du känner oro eller rädsla för att köra bil eller i olika trafiksituationer är du inte ensam. Psykologen Caroline Erkers möter ofta personer som drar sig för att sätta sig bakom ratten.
Med 1,74 promille alkohol i blodet satte sig 55-åringen bakom ratten i en bil. När polisen stoppade fordonet visade det sig även att hans körkort var indraget. Nu åtalas mannen.
När bilen fick sladd på grund av vinterväglaget kände sig pappan tvungen att ta över ratten från mamman i familjen. Det tyckte inte tingsrätten att han skulle ha gjort.
Sofia Edwardsson tar över rollen som vd för Retail Awards-nominerade Verktygsboden. Lars Edwardsson som lämnar posten efter 30 år kommer att fortsätta i en rådgivande roll.
Efter 17 år som behandlingspedagog tvingades Sofia Lindborg tänka om. Arbetsbristen blev starten på ett helt nytt liv – bakom ratten på en lastbil. ”Vill man så kan man”, säger hon.