Trafikverkets varning: vildsvin på vägen på E22
Flera flera vildsvin har kommit upp på vägen och påverkar trafiken på E22 mellan trafikplats Gusum och Grimsum i båda riktningarna, enligt Trafikverket.

Flera personer larmade polisen efter att ha hört två höga smällar i Oxelbergen i Norrköping på lördagsmorgonen. Larmet kom in vid 07.36 och polis skickades till platsen..
Läs mer på NTPersoner, platser och ämnen i nyheten
PersonerFlera flera vildsvin har kommit upp på vägen och påverkar trafiken på E22 mellan trafikplats Gusum och Grimsum i båda riktningarna, enligt Trafikverket.
Strax före klockan 19 larmas SOS om en singelolycka på väg 843 nära Östra Husby.
En lastbil som står stilla påverkar trafiken på E4 mellan trafikplatserna Norrköping Norra och Ingelsta i riktning mot Norrköping, enligt Trafikverket.
Trafiken på E22 mellan trafikplats Gusum och Grimsum i båda riktningarna påverkas av att det har kommit upp flera flera vildsvin på vägen, enligt Trafikverket.
Trafiken på väg 843 mellan Örminge och Övralund i båda riktningarna är påverkad av en olycka.
Trafiken påverkas av ett problem med en färja i båda riktningarna på väg 891 mellan Skenäs och Säter, enligt Trafikverket.
Han fyllde Stångebrofältet senast han var här.I kväll är det ett fullt Saab Arena som väntar när Benjamin Ingrosso återvänder till Linköping med sin hyllade arenaturné.Vi rapporterar hela kvällen!
Dessa ständiga silly season-tider. Äh, vi dammar av en lista med potentiella IFK-nyförvärv.
Under tre vinterdagar gick bröderna Mattias och Daniel Salim från företag till företag för att sälja in sin tjänst. – Det var, nej, nej och nej, berättar 19-årige Mattias Salim.I dag har deras bolag över 100 kunder.
Lindö byter sportchef. Adnan Ergül ersätts av Ludwig Linde.– Nu vill jag att vi tar oss tillbaka och vinner division 3, säger han.