Konkurrensverket utreder regionens renovering av Visby ishall
Konkurrensverket har startat en utredning när det gäller region Gotlands renovering av Visby ishall, rapporterar P4 Gotland
Detta har hänt i Östergötland och på Gotland onsdagen den 28 oktober..
Läs mer på SVTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Taggar
PersonerKonkurrensverket har startat en utredning när det gäller region Gotlands renovering av Visby ishall, rapporterar P4 Gotland
Antal barn som lånar böcker på biblioteken i Ydre och på Gotland ligger över rikssnittet. Ydre hamnar på sjunde plats i landet med 29,7 lån per barn, medan Gotland placerar sig på plats 31 med 22 lån per barn.
Detta har hänt i Östergötland och på Gotland tisdagen den 27 oktober.
Kriminalvården borde omedelbart ha särat på två intagna efter misstankar om ett sexuellt övergrepp på anstalten i Skänninge. Det slår Justitieombudsmannen, JO, fast i ett beslut.
Norrköpings kommun ska betala 500 000 kronor i vite efter att inte i tid ha åtgärdat alla brister på Mosstorpsskolan i Skärblacka. Det har Förvaltningsrätten i Stockholm beslutat.
Många grundskolor erbjuder elever undervisning under höstlovet. – Jag behöver mer av matte och engelska för att klara mig vidare i livet, säger Oliver Sahlin, en av dem som tagit chansen.
Detta har hänt i Östergötland och på Gotland måndagen den 26 oktober.
Socialdemokraterna, Moderaterna, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna bildar ett nytt politiskt styre i Söderköping. Samarbetet presenterades vid en presskonferens på måndagen.
Idag, måndag den 26 oktober är det premiär för Händelölinjen som ska underlätta för gående och cyklister att ta sig till jobbet på Händelö i Norrköping.